Katecheza, jako jedna z form posługi słowa w Kościele, podejmuje misję nauczania zgodnie ze słowami Chrystusa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody" (Mt 28,19) i poprzez katechizację chce jak najlepiej służyć współczesnemu człowiekowi.
Wywodząc się z istoty Kościoła i będąc wewnętrznie z nim związana, pełni w stosunku do niego funkcję ewangelizacyjną i formacyjną, gdyż Kościół za każdym razem winien być ewangelizowany, „żeby mógł zachować swą świeżość, żarliwość i moc w głoszeniu Ewangelii".
Celem ciągłego ożywiania wspólnota potrzebuje bezustannej katechezy. Prawdziwa żarliwość i moc w głoszeniu Ewangelii towarzyszy bezustannie Kościołowi, którego jednym z zadań jest odczytywanie znaków czasu, żeby pełniej odpowiadać na potrzeby i oczekiwania współczesnego człowieka.
Następujące w świecie szybkie przemiany, a także dynamicznie zmieniające się warunki życia ludzi stanowią dla Kościoła wezwanie do kompetentnego i trafnego ich odczytywania, a następnie określenia wydajnego oddziaływania.
Katecheza obejmuje swoim zasięgiem jednocześnie orędzie Chrystusa, jak i życie solidnego człowieka z jego uwarunkowaniami środowiskowymi wraz z zachodzącymi przemianami i chce go doprowadzić do wewnętrznej jedności i harmonii z Bogiem.
Rozwój religijno-moralny współczesnego człowieka powinien sukcesywnie innowacyjnać wraz z rozwojem osoby, społeczeństwa i kultury, nauki i edukacji. We wszelkich tych dziedzinach dokonują się znaczne zmiany, razem z wychowaniem i nauczaniem powinna im towarzyszyć katecheza kształtująca rozwój wiary.
Do jej najważniejszych zadań należą: dopełnienie formacji okresowej, włączenie katechizowanego w zachodzące procesy kulturowe i religijne, a zwykle uaktywnienie i usprawnienie do autoformacji, czyli wewnętrznego rozwoju i pełnego chrześcijańskiego wychowania.