W Polsce pojawiały się wcześniej opracowania dotyczące ruchów i ugrupowań islamistycznych, lecz nie było do tej pory publikacji, która bazując na materiale zdobytym w trakcie badań terenowych, w sposób kompleksowy analizowałaby rozwój, strategie działania i przemiany islamizmów egipskich i tunezyjskich.
Niniejsza książka odchodzi od wąskiego, orientalistycznego pojmowania islamu politycznego, wiążącego go nierozerwalnie ze studiami nad bezpieczeństwem, i demonstruje spore spektrum możliwości, w jakich dochodzi w Egipcie i Tunezji do upolitycznienia treści religijnych – zarówno poprzez aktorów państwowych, jak i pozapaństwowych.
Konrad Pędziwiatr dowodzi, że bez wiedzy na temat mechanizmów „odgórnego" upolitycznienia islamu przez państwa i ich instytucje wyznaczające przestrzenie „religijnej" kontestacji, nie można zrozumieć specyfiki i charakteru działania Braci Muzułmanów, An-Nahdy i An-Nur (to niektóre z omawianych ruchów islamistycznych).
Wykorzystując instrumentarium teorii ruchów społecznych, autor wyjaśnia mechanizmy działania i przyczyny popularności islamizmów w regionie. Równocześnie, oddając w wielu miejscach głos przedstawicielom analizowanych ruchów i prezentując kompleksowość podejmowanych przez nich decyzji strategicznych i widoczność tych decyzji na ich aktualną sytuację, przyczynia się do „odmyślenia" krajowej i światowej refleksji na temat islamu politycznego.
Konrad Pędziwiatr – badacz w Centrum progresywnych Badań Ludnościowych i Religijnych, adiunkt w Katedrze Studiów Europejskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autor licznych artykułów na temat religii i etniczności w procesach migracyjnych, islamu i muzułmanów w Europie, a także polityzacji islamu w Europie, a także na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, które ukazały się m.in.
w „Patterns of Prejudice", „Journal of Ethnic and Migration Studies", „Social Compass", „Gender, Place & Culture". Autor monografii Od islamu imigrantów do islamu obywateli (2005, 2007) oraz The New Muslims Elites in European Cities (2010), a także współautor Polskiej polityki migracyjnej (UW 2015) i redaktor Na Zachodnim Brzegu bez zmian (2016) i Muslim Minorities in Europe and India (2016).