Żadna z tych zbrodni nie była wspaniała, lecz każda wzbudzała ogromne emocje. Brutalne, wstrząsające zabójstwa zostawiły na Podhalu głębokie ślady i rany. Poćwiartowana siostra chciwych braci. Zakopany z rowerem okrutny kochanek. Puszczony z dymem tyran. Zakatowany na śmierć niechciany mąż…
W książce opisanych jest sześć najgłośniejszych zabójstw dokonanych pod Tatrami. Niewykluczone, iż o wielu z nich wielu z nas gdzieś słyszało. Mało kto jednak poznał te sprawy od środka. Od strony tych, którzy odkrywali prawdę, tropili sprawców i w końcu wymierzali im kary.
przez wszystkie historie prowadzą nas policjanci biorący udział w śledztwach, biegli kryminalistyki, psychiatrzy i psychologowie i prawnicy. Dzięki nim poznajemy nie tylko cykl odkrywania prawdy, lecz też żmudną i niełatwą drogę udowadniania winy oraz karania za nią. Jest więc zbrodnia i kara. I wszystko, co się z tym zespaja. Są zatem niuanse prawne, ślepe uliczki śledztwa, czasami obezwładniająca bezradność – jednocześnie ścigających, jak i ściganych.
Sprawy opisane zostały na podstawie akt. Autorka przeanalizowała tysiące stron dokumentów, przejrzała blisko setkę tomów akt, dzięki temu w tej książce nie ma domysłów czy zniekształconych zawodną ludzką pamięcią bajań. Są wyłącznie fakty. Fakty, które tworzą opowieść o odwiecznej walce dobra ze złem. O tym, iż czasami dużo łatwiej jest znaleźć sprawcę, niż mądrze go ukarać – tak, aby zwyciężyła sprawiedliwość. To na dodatek opowieść o wybaczaniu, bo przecież nie ma innej drogi aniżeli ta, by zło prawidłowem zwyciężać.
Beata Sabała-Zielińska – rodowita góralka, publicystka i dziennikarka radiowa, poprzez lata związana z Radiem ZET. Autorka i współautorka książek o Zakopanem. Zajmuje się z zasady tematyką górską. Jej publikacje: „TOPR. By inni mogli przeżyć", „Pięć Stawów. Dom bez adresu", „TOPR 2. Nie każdy wróci", książka dla młodzieży „TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka", a także książka dla dzieci „TOPR. O psie, który został ratownikiem" przez niemało tygodni nie schodziły z list bestsellerów.