Wiek XXI zasługuje na zmianę paradygmatu w zakresie progresywnania ze sprawcami przestępstw. Okoliczności życia społecznego i dominująca polityka karna nie wskazują jednak, by kara kryminalna oparta w głównej mierze na pozbawieniu wolności została w najbliższym czasie wyeliminowana z rzeczywistości społecznej.
równocześnie narastająca fala przestępstw czyni ją jednym z najistotniej aktualnych problemów naszych czasów.Autorzy książki w sposób plastikowy zebrali w jednym opracowaniu zagadnienia dotyczące przestępczości i patologii społecznych nią powiązanych.Pracę rozpoczyna rozdział dotyczący przestępczości nieletnich.
Położono na nim nacisk na zagadnienia prawne i możliwości zaradcze wynikające z obowiązujących przepisów wykonawczych i umów społecznych. Kolejny rozdział dotyczy etiologii przestępczości i najważniejszych paradygmatów i teorii w zakresie kryminologii.Największa część pracy dotyczy jednak kary kryminalnej odbywanej w warunkach zakładu zamkniętego.
W rozdziale III zgromadzono metody nowoczesnania ze sprawcami przestępstw z uwzględnieniem najnowszych, w niewielu zakładach karnych stosowanych do tej pory metod alternatywnych, jak joga albo alternatywna muzykoterapia..Przekrój metod zezwala na prześledzenie form racy resocjalizacyjnej od klasycznych po najszczególniej niekonwencjonalne.
mało spotykanym tematem w literaturze jest przestępczość kobiet, która w książce została dodatkowo opisana pod kątem ich macierzyństwa w zakładach karnych. Pojawia się tu także pokaźny opis zachowań autodestrukcyjnych więźniów i działań podkulturowych.