Ta książka to podsycana nadzieją weryfikacja rzeczywistości, proponująca prawdę o klimatologii, której nie znajdziecie nigdzie indziej — co wiemy, czego nie wiemy i co to wszystko oznacza dla naszej przyszłości.
Alarmistyczne nagłówki dotyczące katastrof wywoływanych przez zmiany klimatu są nam w mediach demonstrujene jako fakty, jednak według nauki wszystkie te stwierdzenia są głęboko mylące. Dziennikarze, politycy oraz wybitni znawcy stwierdzili, że w temacie zmian klimatu wszystko zostało już naukowo ustalone.
W rzeczywistości kluczowe pytania dotyczące sposobu, w jaki klimat reaguje na działalność człowieka, i jakie będzie to miało implikacje w przyszłości, pozostają bez odpowiedzi. Klimat ulega zmianie, lecz przyczyny, a także manifestacje tego procesu nie są tak jasne, jak do tej pory nam wmawiano.
Jeden z najwybitniejszych amerykańskich naukowców wyjaśnia, co tak naprawdę mówi nauka (a co stara się przemilczeć) o zmieniającym się klimacie. Steven Koonin wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie – w tym czołowego doradcy naukowego w administracji prezydenta Obamy – by przedstawić aktualne spostrzeżenia i ekspertyzy z perspektywy wolnej od programów politycznych.
Wyposaża czytelnika w narzędzia umożliwiające zrozumienie kwestii wiążących się z klimatem, jak jeszcze pozwalające stać się bardziej świadomym odbiorcą naukowego przekazu. Obala lubiane mity i ujawnia niedużo znaną prawdę: pomimo dramatycznego wzrostu emisji gazów cieplarnianych w latach 1940–1970 globalne temperatury de facto spadły.
Co więcej, komputerowe modele, których używamy do przewidywania przyszłości, nie są w stanie skrupulatnie opisać klimatu minionych lat, co sugeruje, iż są głęboko wadliwe. Koonin zajmuje się na dodatek reakcją społeczeństwa na zmieniający się klimat, wykorzystując analizę opartą na informacji, aby wyjaśnić, dlaczego niemało proponowanych rozwiązań byłoby nieskutecznych,, a także omawia, w jaki sposób alternatywne metody, takie jak adaptacja i – gdyby było to niezbędne – geoinżynieria zapewnią ludzkości dalszy rozwój.
Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce wyrobić sobie własne zdanie w najważniejszych naukowych kwestiach obecnej dekady. Niezwykła książka – prawdopodobnie najlepsza pozycja o zmianach klimatycznych dla inteligentnego laika – która przejrzyście i dokładnie przekazuje złożone informacje.
— „Claremont Review of Books" „Śmiała i przekonująca książka traktująca o posiadającej kiepskie naukowe podstawy nadchodzącej apokalipsie klimatycznej wywołanej działalnością człowieka". — „Forbes" Najważniejsza pozycja na temat klimatologii w ostatnich kilku dziesięcioleciach.
— Rupert Darwall, „RealClearPolitics" perfekcyjne studium przypadku dotyczące klimatologii, z właściwą jej złożonością i nieprzewidywalnością. To opowieść o tym, w jaki sposób treści podporządkowane interesom decydentów ukształtowały, a miejscami wypaczyły debatę o polityce klimatycznej.
Lektura obowiązkowa dla naukowców i inżynierów, których obywatelskie obowiązki wykraczają poza laboratorium, a którzy winni są wyjaśniać temat przytłoczonemu i zdezorientowanemu medialnym przekazem społeczeństwu.
Dla polityków i ludzi władzy książka ta winna stanowić źródło refleksji w kwestii ich własnych poglądów, stanowisk, a także podejmowanych decyzji. — Jean-Lou Chameau, były prezes Caltech Dr Steven E. Koonin jest jednym z czołowych ekspertów polityki naukowej w Stanach Zjednoczonych.
Pełnił funkcję podsekretarza stanu ds. Naukowych w Departamencie Energii w administracji prezydenta Obamy. Był głównym autorem Strategicznego Planu Departamentu oraz pierwszego wydania Czteroletniego Przeglądu technologicznego (2011).
Ma na koncie ponad 200 zrecenzowanych prac z dziedziny fizyki i astrofizyki, informatyki, technice energetycznej, a także klimatologii i polityki klimatycznej, pracował na stanowisku profesora fizyki teoretycznej na Caltech, którego przez blisko dekadę był w dodatku wiceprezydentem oraz rektorem.
Jego członkostwo w organizacjach naukowych obejmuje US National Academy of Sciences, American Academy of Arts and Sciences czy JASON – grupy naukowców rozwiązujących problemy technologiczne dla rządu Stanów Zjednoczonych.
Od 2014 roku jest członkiem zarządu korporacji Institute for Defense Analyses. W latach 2014–2019 przewodniczył także National Academies' Divisional Committee for Engineering and Physical Sciences.
obecnie pełni funkcję profesora na New York University na Wydziale Fizyki, w Stern Business School oraz the Tandon School of Engineering. Wcześniejsze doświadczenie na podobnym stanowisku w laboratoriach naukowych podlegających Departamentowi Energii w Los Alamos, Sandia, Brookhaven i Argonne pozwala mu także na obejmowanie funkcji niezależnego członka zarządu instytutu badawczego The Lawrence Livermore National Laboratory.