Historia Śródziemia to najistotniej oczekiwany poprzez sympatyków na całym świecie (kompletnie ukazała się tylko po angielsku i hiszpańsku, wybrane tomy natomiast opublikowano po polsku, francusku, niemiecku, szwedzku, węgiersku i rosyjsku) dwunastotomowy cykl książek wydanych poprzez Christophera Tolkiena na podstawie zapisków i notatek, które pozostawił jego ojciec.
Czwarty tom Historii Śródziemia rozwija przed nami obraz kształtowania chronologicznej i geograficznej struktury legend Śródziemia i Valinoru. Dostajemy nieznany do tej pory tekst Ambarkanta, czyli „zarys świata", jedyny opis natury tego wyimaginowanego wszechświata, który uzupełniają mapy i schematy świata sprzed kataklizmów spowodowanych Wojną Bogów, a także upadkiem Númenoru, a także po tych katastrofach.
Z kolei Kroniki Valinoru i Kroniki Beleriandu ukazują cykl tworzenia chronologii Pierwszej Ery, poznajemy z nich także opowieść o Ӕlfwinie, Angliku, który odbył podróż na Prawdziwy Zachód i przybył na Tol Eressëę, Samotną Wyspę, gdzie poznał pradawną historię elfów i ludzi. Tom zawiera również „Silmarillion" z 1926 roku, a także Quenta Noldorinwa z 1930 roku – jedyne wersje mitów i legend Pierwszej Ery, które J.R.R. Tolkien doprowadził do końca. Mamy także okazję zapoznać się z pieśnią Tuora ułożoną dla syna, opowiadającą o spotkaniu z Ulmem w Krainie Wierzb i dotychczas jedynie wspominaną w Zaginionych opowieściach, jak także ze staroangielskimi wersjami fragmentów obu Kronik.
Tylko znajomość Historii Śródziemia pozwala wypełnić wszystkie luki w wiedzy o Śródziemiu i delektować się w pełni ogromem i bogactwem wykreowanego poprzez autora Władcy Pierścieni świata.