Osadzona w magicznej atmosferze Egiptu opowieść o nieoczekiwanych sojuszach, w której zdrajca i zdradzony czasem zamieniają się miejscami, a gorące bliskowschodnie romanse bywają zaczynem społecznych przewrotów.
Cztery powieści składające się na Kwartet aleksandryjski, opowiadają niezwykle z różnorodnych punktów widzenia tę samą historię wielkich namiętności i politycznych intryg w scenerii fascynującej bliskowschodniej Aleksandrii i Egiptu w przededniu, podczas i tuż po II wojnie światowej. Trzecia odsłona, Mountolive, to jedyna w procesu powieść napisana w trzeciej osobie oraz ta z najmocniej rozbudowaną fabułą dotyczącą wydarzeń politycznych.
Sam Lawrence Durrell uważał Mountolive’a za clou całej opowieści, spoiwo nadające całemu Kwartetowi misterną strukturę, i wyposażył bohatera, Davida Mountolive’a, w szereg szczegółów z własnego życia.
Powieść prowadzi nas przez lata dojrzewania i kariery bohatera, od młodego Davida romansującego w posiadłości Hosnanich z Leilą, matką Nessima i Naruza, aż do rozpoczęcia poprzez niego kariery dyplomaty i powrotu do Egiptu, z radykalizującymi się ruchami koptyjskimi i arabskimi w tle, łącząc wątki fabularne z tymi znanymi już z poprzednich tomów, Justyny i Balthazara.
„Cały Kwartet aleksandryjski jest pełen fabularnych nieoczekiwanek. Niektóre z nich są natury psychologicznej, wręcz freudowskiego pochodzenia, lecz większość wydaje się bardziej jak zwroty akcji ze zręcznego thrillera, bliżej im do Johna Le Carré niż Jamesa Joyce'a. Czasami bohaterowie są też uwikłani w melodramat, jak definiuje to jedna z postaci Durrella. Autor jest mistrzowskim gawędziarzem, szczególnie biegłym w technikach utrzymywania dramaturgicznego napięcia, dzięki temu całą tę znaczną przecież książkę pochłania się niemal jednym tchem”.
„The Guardian”