Laboratorium ma na celu konfrontację zdobytej wiedzy z doświadczeniem podstawowych i złożonych zjawisk fizycznych związanych z pracą aparatury rozdzielczej wysokiego napięcia. Uczestnicy zapoznają się z fizycznymi aparatami elektrycznymi i charakterystycznymi zagadnieniami związanymi z ich pracą.
Omówione ćwiczenia dają studentom okazję doświadczenia, albo przynajmniej obserwacji, takich zjawisk jak: oddziaływanie cieplne i elektrodynamiczne prądów roboczych i zwarciowych, procesy przejściowe podczas łączenia rzeczywistych układów elektroenergetycznych, magnesowanie rdzenia i jego wpływ na skrupulatność pomiaru przekładnika i złożoność budowy aparatów elektrycznych.
Stanowiska probiercze odtwarzają bądź potężną próbę typu (próba zwarciowa, obciążalność prądowa ciągła, pomiar granicznego współczynnika precyzyjności przekładnika prądowego), bądź prezentują podstawowe problemy eksploatacyjne aparatury rozdzielczej (procesy łączeniowe w obwodach prądu stałego i przemiennego w kontekście prawidłowego doboru aparatury łączeniowej i zabezpieczeniowej i diagnostykę wyłącznika średniego napięcia, czyli próbę oceny aktualnego jego stanu).