Podręcznik opracowano dla studentów uczelni technicznych mających w swoim programie kształcenia ćwiczenia laboratoryjne z urządzeniami medycznymi. Celem takich ćwiczeń jest zapoznanie studentów z najistotniej rozpowszechnioną aparaturą medyczną do pomiarów pod-stawowych funkcji życiowych oraz z wybranymi urządzeniami do terapii i diagnostyki nieinwazyjnej.
Przedstawiono opisy ćwiczeń polegających na badaniu wybranych parametrów aparatury medycznej. Poprzedzono je krótkimi wprowadzeniami teoretycznymi do zagadnień medycznych i zjawisk fizycznych związane z wykorzystaniem danego urządzenia.
Osobno omówiono stanowiska badawcze; ich budowę i zasadę działania. Dla każdego ćwiczenia w punktach przekazano kolejne kroki do wykonania, co powinno ułatwić przeprowadzenie pomiarów i ich opracowanie. Załączono dodatkowo wzory sprawozdań i sugestie dotyczące opracowania wyników.
w dodatku opis każdego z ćwiczeń poprzedzono pojęciami kluczowymi, których znajomość jest niezbędna do zrozumienia i poprawnego wykonania ćwiczenia laboratoryjnego oraz właściwej eksploatacji urządzenia medycznego.
Odnośniki literaturowe powinny pomóc studentom w samodzielnym poszerzaniu wiedzy w zakresie poruszonych zagadnień.