Druga książka z porywającej linii „Verlaque i Bonnet na tropie” prezentuje kolejną intrygującą zagadkę kryminalną. Tym razem akcja rozgrywa się w znikomej społeczności studentów i wykładowców teologii na uniwersytecie w Aix-en-Provence.
Kiedy dziekan Wydziału Teologii na Uniwersytecie w Aix zostaje znaleziony martwy, sędzia Verlaque nie może wyjść ze zdumienia. Profesor Moutte miał właśnie ogłosić nazwisko zdobywcy prestiżowego stypendium, a także mianować swego następcę, który zamieszka w budzącym powszechne pożądanie apartamencie w siedemnastowiecznej rezydencji. Na długiej liście podejrzanych znaleźli się potencjalni beneficjenci stypendium i inne osoby bliskie profesorowi, jednak Verlaque wątpi, iż ktokolwiek spośród gorliwych studentów lub ich zdesperowanych nauczycieli jest zdolny do morderstwa. Musi więc kopać głębiej. Z pomocą Marine i jej dzielnej matki Verlaque odkrywa świat, który jest bardziej niełatwy niż polityka uniwersytetu.
Urodzona w Kanadzie M.L. Longworth mieszka w Aix-en-Provence od 1997 r. Jej malownicze powieści kryminalne wydają się wręcz wyrastać z żyznej miejscowej ziemi, która nadaje się jednocześnie do uprawy winogron, jak i do grzebania ciał. Mnóstwo perfekcyjnych widoków, niemało butelek wina… Trzeba wybaczyć czytelnikom, iż kręci im się w głowie. „New York Times”
W swej drugiej zajmującej powieści kryminalnej, osadzonej w Aix-en-Provence, Longworth rzuca sędziego śledczego, Antoine’a Verlaque’a, i jego dziewczynę, profesor Marine Bonnet, w świat akademicki. Trafiają tam oczywiście w następstwie morderstwa […]. Fani europejskich detektywów, gustujący w prawidłowym jedzeniu […] będą się należycie bawić. „Publishers Weekly”
Delikatne prowadzenie akcji poprzez M.L. Longworth przynosi znakomity efekt, równocześnie wtedy, gdy czyni ona akademickie i literackie aluzje, jak i wtedy, gdy opowiada o pracy policji albo relacjonuje podróże palcem po mapie. Zręcznie zmieniając punkt widzenia, autorka buduje urzekającą historię, która przemówi do fanów Louise Penny i Donny Leon. Czytelnicy mogą nieco zyskać na przeczytaniu najpierw pierwszego tytułu z linii (Śmierć w Chateau Bremont), lecz nie jest to potrzebne. „Library Journal”
Ta uważana za kryminał powieść jest stanowczo zajmująca. Dynamika relacji między Verlakiem a jego dziewczyną fascynuje. Lecz tym, co tak naprawdę czyni pisarstwo Longworth nieszablonowym, jest jej głęboka znajomość francuskiej historii, krajobrazu, kuchni, a choćby współczesnych kawiarni i restauracji… To niezwykle nastrojowy kryminał, w którym zawarty jest pokaźny ładunek wiedzy. Booklist
Uwspółcześniona wersja tradycyjnej powieści detektywistycznej, okraszona często zjadliwym humorem, z interesującym wątkiem związku dwojga głównych bohaterów, a także eksperckie spojrzenie na lubiane atrakcje turystyczne. „Denver Post”
M...