Niniejsza monografia została napisana głównie z myślą o inżynierach, jako źródło wiedzy o mapach wykorzystywanych w praktyce inwestycyjnej. Ma ona na celu w sposób uporządkowany przekazać wiedzę na temat opracowań geodezyjno-kartograficznych w różnorodnych ich formach {pomocn|przydatn)ych inżynierom w ich aktywności zawodowej.
Powinna też służyć pomocą studentom kierunków architektonicznych i budowlanych uczelni technicznych, a w pewnym zakresie także kierunków geodezyjnych. Dopełniono jednocześnie starań, aby zamieszczone w tekście odpo-wiednie wskazania techniczne były zgodne z zapisami obowiązujących aktów prawnych, w szczególności tych, które wskazano w wykazie literatury.
Nakreślono podstawy geometryczne opracowań mapowych, a następnie omówiono najważniejsze zagadnienia związane z pozyski-waniem danych przestrzennych, gromadzeniem i przetwarzaniem danych kartograficznych, two-rzeniem głównych map gospodarczych, ich udostępnianiem oraz uwarunkowaniami i praktycz-nymi możliwościami ich wykorzystania w zagadnieniach formalnoprawnych i inwestycyjnych.
Autorzy wyrażają przekonanie, że monografia stanie się użytecznym źródłem wiedzy o materia-łach geodezyjno-kartograficznych wykorzystywanych w budownictwie, inżynierii oraz szeroko rozumianej gospodarce, a także na temat jakości, aktualności i wiarygodności mapy zasadniczej, jej pochodnych i nowoczesnych opracowań mapowych.