Niniejsza monografia to efekt inicjatywy, której ambicją jest podmiana naukowych i zawodowych doświadczeń, a poprzez to wzmacnianie kompetencji formujących bezpieczeństwo dokumentów publicznych. Przedmiot rozważań podjętych w opracowaniu to jeden z szczególniejszych obszarów bezpieczeństwa państwa.
Podnoszone na wstępie bezpieczeństwo dokumentów publicznych ma bezpośrednie przełożenie na skuteczność instytucji publicznych, podmiotów gospodarczych, a także całego sektora finansowego, nie pozostając bez wpływu na bezpieczeństwo osobowe.
Właściwe zabezpieczenie dokumentów publicznych, a także niezawodne metody weryfikacji ich autentyczności posiadają znaczenie dla każdego obywatela, będąc gwarantem pewności i bezpieczeństwa obrotu prawnego, a także ekonomiczno-finansowego.
Skala przestępczości przeciwko dokumentom nadal pozostaje wysoka. Do czynników sprzyjających rozwojowi zjawiska fałszerstw możemy zaliczyć m.in. Rozproszoną produkcję dokumentów i stosunkowo niski poziom ich zabezpieczenia.
Nie bez znaczenia jest też aktywność grup przestępczych, które na podstawie sfałszowanych dokumentów zakładają i prowadzą działalność gospodarczą wyłudzając podatek VAT, legalizując niezgodnie z obowiązującym prawem wprowadzane do obrotu towary, czy też wyłudzając kredyty bankowe.
Obecne regulacje dotyczące dokumentów publicznych rozproszone są w blisko 400 aktach prawnych. Wobec tego do bardzo ważnych inicjatyw legislacyjnych należy zaliczyć przygotowywaną poprzez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ustawę o dokumentach publicznych, która ma doprowadzić do kompleksowego uregulowania podnoszonych kwestii.
Ustawa w swoich założeniach przewiduje m.in. Kategoryzację dokumentów publicznych w zależności od ich wpływu na bezpieczeństwo państwa, precyzuje wymagania dotyczące poziomu zabezpieczeń, czy zasady opracowywania wzorów.
ponadto określa zasady i tryby emisji, wytwarzania, dystrybucji, przechowywania, kontroli autentyczności i wiarygodności dokumentów, na edukacji społecznej kończąc. W podanej Państwu monografii zostały zebrane opracowania ekspertów wywodzących się zarówno ze środowisk reprezentujących wytwórców, instytucje odpowiedzialne za emisję dokumentów, jak w dodatku funkcjonariuszy publicznych, którzy w ramach powierzonych obowiązków zajmują się weryfikacją autentyczności dokumentów publicznych.
Bogate studia literatury wykorzystanej przez autorów poszczególnych rozdziałów świadczą o ich rozległej wiedzy w obszarze ujętym w temacie monografii, co tylko potwierdza zasadność podjęcia działań zmierzających do naukowej eksploracji tego obszaru.
efektem owych zmagań jest monografia pt. Bezpieczeństwo dokumentów publicznych.