Przepisy dotyczące podmiotów powiązanych w ostatnich latach nieraz się zmieniały. Spowodowało to, że stały się one praktycznie nieczytelne. Ustawodawca postanowił więc po raz kolejny je zmienić, lecz podszedł do tego zadania w sposób kompleksowy.
Z dniem 1 stycznia 2019 r. W ustawach o podatkach dochodowych przestały obowiązywać dotychczasowe przepisy dotyczące podmiotów powiązanych, a w ich miejsce wprowadzono nowy rozdział zatytułowany „Ceny transferowe”. W rozdziale tym na nowo zdefiniowano pojęcia użytkowane w przepisach, powiększono katalog metod szacowania i zmodyfikowano zasady tworzenia dokumentacji podatkowej. Na nowo uregulowano zasady dotyczące szczególnych transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi, takimi jak usługi o niskiej wartości dodanej, czy pożyczki.
Poradnik ma na celu w praktyczny sposób przedstawić regulacje nałożone na podmioty powiązane a następnie krok po kroku nauczyć tworzenia dokumentacji dla najróżniejszego rodzaju transakcji.
Na wstępie zostanie wyjaśnione, kiedy podmioty będą uważane za powiązane, a co za tym idzie – zobowiązane do przestrzegania przepisów w zakresie cen transferowych. W kolejnych rozdziałach opisujemy, w jaki sposób organy podatkowe badają, czy warunki transakcji między podmiotami powiązanymi odpowiadają warunkom rynkowym, i jakie działania podejmują, gdy użytkowanie powiązań prowadzi do zaniżania podatku dochodowego.
Wiedza ta doprowadzi Czytelnika do znaczącej części Poradnika, mianowicie do warsztatu pisania dokumentacji podatkowej transakcji między podmiotami powiązanymi. Dokumentacja ta jest jednym z podstawowych obowiązków nałożonych na podmioty powiązane.
poprzez szereg poręcznych wskazówek pokażemy jak kreować dokumentację do różnorodnego typu transakcji (sprzedaży towarów, usług, pożyczek).
bezpłatny fragment:
UWAGA!!! artykuł CYFROWY! - Wysyłany po zakupie bezpośrednio na maila.