Książka stanowi kompendium wiedzy w zakresie wzmacniania ściskanych składników z betonu przy pomocy tworzyw kompozytowych. Tematyka ta jest pokaźna ze względu na konieczność bieżącej diagnostyki, naprawy oraz adaptacji istniejących obiektów przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa ich używania.
Autor zajmuje się problemami związanymi ze wzmacnianiem betonowych i żelbetowych składników typowo poddanych ściskaniu, w których stosuje się wzmocnienie kompozytowe na bazie żywic epoksydowych (FRP) lub z włókien kompozytowych łączonych z podłożem betonowym wzmacnianego elementu przy pomocy zaprawy mineralnej (FRCM).
Jest to pierwsze w Polsce kompleksowe ujęcie zasad obliczania wzmocnień kompozytami tego typu konstrukcji, zawierające w dodatku przykłady obliczeniowe. Pokazano tu, w jaki sposób w praktyce inżynierskiej można wykorzystać możliwości, jakie dają progresywne kompozyty w poprawie nośności elementów żelbetowych poddanych najczęściej obciążeniom ściskającym.
Książka przeznaczona jest dla inżynierów praktyków, nad wyraz tych zajmujących się problematyką wzmacniania konstrukcji żelbetowych (projektanci, rzeczoznawcy itp.). Skorzystają z niej też studenci i wykładowcy kierunku budownictwo.