Przedmiotem badań wielu ośrodków naukowych jest użycie minimalistycznców naturalnych, będących produktami ubocznymi z produkcji innych branż przemysłu, rolnictwa i gospodarki leśnej, jako napełniaczy m.in.
do wytwarzania tworzyw poliuretanowych, a zwłaszcza kompozytów pianek poliuretanowych. W prezentowanej książce podsumowano wybrane wyniki takich badań, prowadzonych we współpracy z przemysłem, a dotyczących zastosowań biopolioli i napełniaczy pozyskanych z produktów ubocznych z przemysłu rolno-spożywczego, do wytwarzania elastomerów poliuretanowych i rożnych grup pianek poliuretanowych.
Opracowanie technologii produkcji materiałów poliuretanowych z zastosowaniem ascetycznców odnawialnych wymaga poznania zależności między typym zastosowanych biopolioli i napełniaczy naturalnych, a ich strukturą i właściwościami.
Dlatego autorzy monografii niemało uwagi poświęcili przedstawieniu mechanizmów reakcji zachodzących w procesie przetwórstwa pianek poliuretanowych, koncentrując się na opisie pianek sprężystych, w tym zwłaszcza pianek lepkosprężystych.