Ścieranie kurzu z pudeł z rękopisami, segregowanie ubrań, coraz pewniejsze otwieranie kopert z listami i w końcu – rozczytywanie notatek z sesji terapeutycznych. Tak wygląda śledztwo w poszukiwaniu dowodów miłości amerykańskiej pisarki Carson McCullers do innych pań. Pań, które jej biografowie konsekwentnie i z uporem nazywali „przyjaciółkami", „współlokatorkami", „towarzyszkami podróży".
w przypadku queerowych historii miłosnych historycy domagają się dowodów, jakich nigdy nie żądają od związków heteroseksualnych. Jenn Shapland nie szuka odpowiedzi na pytanie, czy Carson była lesbijką, bo w jej archiwum nie brakuje świadectw, które to potwierdzą. Autorka chce się dowiedzieć, jak lesbijki budowały swoją tożsamość w czasach, gdy ich odmienność zbywano milczeniem bądź nazywano „wrodzonym zaburzeniem".
Moja autobiografia Carson McCullers to pełna buntu i niepozbawiona humoru kronika poszukiwania prawdy i wypełniania luk w pamięci, języku i tożsamości. Z migotliwych odłamków życia swojej ukochanej pisarki Jenn Shapland formuje intymny i zarazem odważny pamiętnik własnego coming outu.
„Shapland, sama lesbijka, wchodzi między ślady życia swojej bohaterki jak na miejsce zbrodni: ostrożna i czujna, ufająca jednak własnemu queerowemu doświadczeniu. Potwierdzając jej miłości do kobiet, potwierdza samą siebie. Pokochałam tę książkę." Renata Lis
„To okupiona ogromnym wysiłkiem analiza tego, w jaki sposób szukamy prawdy o sobie i innych – drogami, które nieraz bywają niełatwe, które otwierają się przed nami dzięki przebłyskom […]. Książka Shapland to wariant rewelacyjnego rozliczenia; chciałoby się, aby było takich więcej." „The New York Times Book Review"
„Shapland łączy szczerą autoanalizę i odsłanianie własnej przeszłości z tworzeniem wnikliwego portretu pisarki, która wyznała, iż jej miłości były „niedotykalne", a jej uczucia „niewypowiadalne". Przepełniona wrażliwością kronika poszukiwania prawdy przez biografkę." „Kirkus Reviews"
„przepiękna opowieść o tym, jak najlepsi pisarze wyrażają najgłębsze tajemnice serca." „Library Journal"
„Bezpretensjonalny, poruszający zapis miłości na marginesach." „The New Yorker"
„Podążanie za Shapland występującą w roli detektywa to spora przyjemność, a tajemnica, którą postanawia rozwikłać, należy do tych najtrudniejszych: jak zrozumieć i wyjasnić luki w cudzym języku, cudzej historii i tożsamości?" „The Los Angeles Review of Books"
„Ta porywająca książka to po trosze list od fanki, po trosze opowieść detektywistyczna, a po trosze bezkompromisowe sprostowanie." „The New York Review of Books"
„Ta książka pokazuje, jak ignorowało się i nadal ignoruje queerową historię pań. To osobista, poruszająca, przekraczająca granice gatunków relacja z literackiego odkrycia." Book Riot, przyznając książce Shapland tytuł najlepszej książki 2020 roku
„Ta książka to zarazem zapis własnego coming outu, jak i...