Autorka chłodnym okiem analityka dokonuje przeglądu problemów i osiągalnych rozwiązań. W centrum rozważań umieszcza fundamentalny i dramatyczny dylemat Izraela: jak bronić państwo przed zagrożeniami zewnętrznymi dzięki potędze militarnej, jednocześnie broniąc społeczeństwo przed skutkami militaryzacji państwa?
Ocena uwarunkowań polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Izraela, w tym destabilizacji jego otoczenia, nierozwiązanego konfliktu bliskowschodniego, z reguły jednak strukturalnej wciąż wrogości państw regionu do Izraela prowadzi do wniosku: gwarancją przetrwania i bezpieczeństwa państwa żydowskiego jest utrzymywanie przewagi jakościowej, strategicznej nad sąsiadami, niedopuszczenie do załamania się polityki odstraszania, a także przeciwdziałanie nadmiernemu wzrostowi państw wrogich wobec Izraela. Innymi słowy, jedynie zachowanie wielowymiarowej potęgi pozwoli przetrwać we wrogim otoczeniu państw arabskich i utrzymać byt polityczny Izraela.
Agnieszka Bryc
Nie ma regionu bardziej przykuwającego uwagę międzynarodową niżeli Bliski Wschód. Sytuację na dodatek skomplikowała „arabska wiosna”, zmieniając w zasadniczy sposób układ sił w regionie, w tym także i tak skomplikowaną od 1948 r. Pozycję Izraela. Książka jest politologiczną analizą polityki bezpieczeństwa Izraela, jej uwarunkowań, mechanizmów, wyzwań i zagrożeń oraz próbą opisu przyszłości w perspektywie do 2020 r. Autorka analizuje problemy najszczególniej żywotne dla Izraela: relacje z Palestyńczykami i arabskimi sąsiadami, program jądrowy Iranu, a także de?cyt sojuszników i poparcia międzynarodowego.
Istotę polityki Izraela najtrafniej oddają słowa jego pierwszego premiera Dawida Ben Guriona: „zbyt dużo historii i za niewiele geogra?i”. Zatem jej zrozumienie wymaga rzeczowego i analitycznego podejścia. Agnieszka Bryc nieprzystępne zagadnienia polityki izraelskiej prezentuje w taki właśnie sposób, bez obciążeń pokazując meandry trudnej sytuacji współczesnego Izraela. W książce omówione zostały pokaźne zmagania i dramat państwa, które od początku swego istnienia walczy o przetrwanie. Powinna ona stać się konieczną lekturą nie tylko dla studentów stosunków międzynarodowych, lecz także dla wszystkich zainteresowanych aktualną problematyką międzynarodową.
z recenzji dra hab. Marcina Czyżniewskiego, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
konieczna lektura dla polskich studentów zajmujących się Izraelem, Bliskim Wschodem i sprawami międzynarodowymi. Będzie należycie przyjęta także w kręgach dyplomatów i specjalistów jako perfekcyjnie napisana, stanowczo bogata i {pomocn|przydatn)a książka.
dr Laurence Weinbaum, redaktor naczelny „The Israel Journal of Foreign Affai