Powszechnie uważa się, że „Najlepiej – nie urodzić się" to najważniejsza książka na temat antynatalizmu. Jej autor, profesor filozofii na Uniwersytecie Kapsztadzkim, dowodzi, iż powoływanie na świat kolejnych istot nieodłącznie integruje się ze skazywaniem ich na cierpienie.
Dlatego też, jego zdaniem, powinniśmy kategorycznie przestać się rozmnażać. I ostatecznie doprowadzić tym całą ludzkość do naturalnego wymarcia. Ta na pierwszy rzut oka kontrowersyjna teza znajduje jednak na kartach jego książki idealną argumentację.
David Benatar, czerpiąc pełnymi garściami z tradycji brytyjskiej filozofii analitycznej, swój wywód prowadzi w sposób uporządkowany i ścisły logicznie. Co więcej – mimo trwającej dyskusji z jego tezami – jak do tej pory niewielu filozofom udało się wejść z nim w dorównującą mu poziomem polemikę.
Książka Davida Benatara niektórym osobom wydaje się krzywdząca i niebezpieczna. Prokreacja jest bowiem poprzez większość z nas bezkrytycznie oceniana jako coś z gruntu korzystnego. I jest to jeden z ostatnich aksjomatów etycznych funkcjonujących w naszej kulturze.
Natomiast „Najlepiej – nie urodzić się" daje czytelnikom pełen obraz problemów moralnych związanych z powoływaniem kolejnych istot na świat i zniechęca do posiadania dzieci. W dodatku wyprowadza jeszcze bardziej radykalne wnioski – autor otwarcie twierdzi, iż popełniamy błąd, nie dokonując aborcji na wczesnym etapie każdego życia płodowego.
David Benatar jest dziś naczelnym piewcą antynatalizmu, a jego Najlepiej – nie urodzić się – najpopularniejszą (zatem być może też najważniejszą) na świecie książką o niemoralności sprowadzania na świat świadomych istot.
szczególnie cieszy mnie jej polskie wydanie, bo choć jest to lektura wymagająca, a momentami wręcz niełatwa, to daje ona Czytelnikom i Czytelniczkom trudne do zbicia argumenty w dyskusji o antynatalizmie. Nakłaniam wszelkich do zmierzenia się z tą książką, a zwłaszcza osoby przekonane, iż antynatalizm jest stanowiskiem niepoważnym, śmiesznym czy opartym na marnej argumentacji" – Mikołaj Starzyński, autor „Antynatalizmu" Moralnym obowiązkiem wrażliwego i odpowiedzialnego człowieka jest zaniechanie sprowadzania na świat kolejnych członków naszego gatunku.
Dlaczego? Gdyż ludzie powodują kolosalne ilości bólu i śmierci. Wywierają przy okazji tak krzywdzący wpływ na inne istoty, iż mądrość nakazuje powstrzymanie się od prokreacji. David Benatar wykłada w swej książce pogląd znany jako antynatalizm.
Czyni to w zgodzie ze sztuką rzeczowej argumentacji, równocześnie filozoficznej, jak i estetycznej. Jest w pełni przekonany, iż sprowadzanie na świat nie tylko nie jest dobre, ale także zawsze staje się źródłem krzywdy.
Obiegowy slogan współczesnego marketingu, w myśl którego więcej znaczy lepiej to globalna blaga. Ilu jeszcze trzeba nam producentów kału i moczu, gazów jelitowych, krwi miesiączkowej i spermy, potu, flegmy, wymiocin i ropy – pyta autor – Ilu zwłok jeszcze będziemy musieli się pozbyć?.
Książka Benatara nie tylko daje do myślenia – ja po lekturze nie mogłem zasnąć" – prof. Waldemar Kuligowski, Uniwersytet Adama Mickiewicza Najlepiej – nie urodzić się to zagadkowa książka. Broni tezy, której praktycznie nikt nie jest w stanie zaakceptować, ale czyni to przy pomocy argumentów opartych na twierdzeniach, z którymi większość z nas się zgadza.
Jest przy tym znakomicie skonstruowana – jasno napisana i niezwykle poprawnie uargumentowana, przewiduje liczne zarzuty, które można podnieść przeciwko głównej tezie, i daje im wyprzedzającą odpowiedź" – prof.
David Boonin, University of Colorado Pisałem tę książkę z całkowitą świadomością, że z jej wnioskami zgodzi się zaledwie garstka czytelników i że argumenty w niej przedstawione nie skłonią ludzkości do zaprzestania prokreacji.
W ciągu kilkunastu lat od jej wydania z miłym zaskoczeniem skonstatowałem, że ta garstka, która się ze mną zgadza, jest obszerniejsza, aniżeli mi się wydawało, i iż mojej argumentacji dało się przekonać więcej ludzi, niż sądziłem.
Pisze do mnie dużo osób, którym poglądy antynatalistyczne nie wydają się błędne ani groźne, tylko w oczywisty sposób słuszne. Wielu spomiędzy nich było wcześniej przeświadczonych, że są osamotnieni w swych poglądach.
Dziękuję polskim czytelnikom za zainteresowanie moją książką" – David Benatar, Kapsztad 2020 Książka, którą opublikowaliśmy, została wydana w 2006 roku poprzez Oxford University Press pod tytułem „Better Never to Have Been" i prędko stała się światowym bestsellerem.
Do tej pory została przetłumaczona na język czeski, włoski, japoński, turecki i koreański. Polski przekład powstawał równolegle z tłumaczeniem na język chiński.