Książka Naukowa informacja medyczna. Podstawa badań i praktyki pielęgniarskiej opartej na dowodach jest opracowaniem skierowanym typowo do studentów studiów drugiego stopnia i doktorantów, ale także do szerokiego grona teoretyków i praktyków pielęgniarstwa, położnictwa, a także innych specjalności związanych z dyscyplinami naukowymi w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, jak na dodatek z szeroko rozumianą ochroną zdrowia.
innowacyjne i fachowe pielęgniarstwo to takie, które opiera praktykę zawodową na dowodach naukowych – wiarygodnych doniesieniach z badań naukowych. Prowadzenie pielęgniarskich badań naukowych oraz stosowanie strategii używania wyników badań w praktyce pielęgniarskiej (Evidence Based Nursing Practice) nierozerwalnie związane są z wiedzą i umiejętnościami posługiwania się informacją naukową.
Współczesny świat, charakteryzujący się dynamicznym rozwojem internetu, a także rozmaitych progresywnych technologii informatycznych i rosnącą ilością wytworzonych i rozpowszechnianych danych – za pomocą różnorodnych środków komunikacji – stawia poważne wyzwania dla użytkowników danych naukowej.
Elektroniczny dostęp do dokumentów, naukowych baz danych, serwisów czy portali umożliwia praktycznie nieograniczony i szybki dostęp do źródeł wiedzy o zasięgu światowym, lecz wymaga pewnych kompetencji informacyjnych pozwalających na wydajne wyszukiwanie i używanie oraz krytyczną ich ocenę.
Rozwój i znaczenie danych naukowej we współczesnym zglobalizowanym i zinformatyzowanym świecie, w tym w medycynie i naukach o zdrowiu, jest niezaprzeczalny. Dynamicznie rozwijające się badania naukowe i coraz obszerniejsze zasoby wiedzy naukowej powodują konieczność systemowego jej gromadzenia, przetwarzania i używania wprzystępny sposób.
Umiejętność korzystania z tych zasobów wiedzy jest obecnie niezbędna nie tylko w kreowaniu nowych projektów badawczych, lecz także w stosowaniu ich w sprawowaniu profesjonalnej opieki zarówno w zdrowiu, jak też chorobie i niepełnosprawności.
Niniejsze opracowanie obejmuje dane wyjaśniające podstawowe pojęcia i zagadnienia związane z medyczną informacją naukową – źródłami wiedzy, modelami dostępu do zasobów naukowych, rodzajami zasobów naukowych i ich oceną, dostępnymi naukowymi bazami i oceną i weryfikacją danych.
nad wyraz pokaźne wydają się wiadomości poświęcone kształtowaniu umiejętności w zakresie strategii wyszukiwawczych danych naukowych w bazach informacji służących działalności badawczej i poręcznej w zawodach medycznych.