Praca stanowi kompleksowe opracowanie dotyczące problematyki niepodatności filtracyjnej gruntów niespoistych – równomiernie uziarnionych piasków i ich deformacji filtracyjnych powstających w wyniku mechanicznego działania wody na szkielet gruntowy.
Przedstawiono w niej charakterystykę parametry pojedynczych ziaren i cząstek ośrodka gruntowego, stworzonej poprzez nie struktury gruntu, a także opisujących je cech. Omówiono atrybuty cieczy, warunki jej przepływu przez ośrodek porowaty i właściwości filtracyjne gruntu i modelujące je czynniki.
Szczególną uwagę zwrócono na problem oddziaływania oczyszczającej cieczy na pojedyncze ziarna i cząstki gruntu, a dodatkowo dokonano analizy działania siły filtracji w odniesieniu do pozostałych sił działających w ośrodku gruntowym.
Omówiono typy deformacji filtracyjnych występujących w gruntach niespoistych, warunki ich powstawania i mechanizmy przebiegu. Zdefiniowano czynniki decydujące o zachowaniu wytrzymałości filtracyjnej gruntów i warunki jej utraty, a następnie przedstawiono wyniki badań deformacji filtracyjnych piasków równoziarnistych w przewarstwieniach o niewielkich miąższościach.
W opracowaniu przedstawiono także analizę własną czynników kształtujących niepodatność filtracyjną gruntów oraz kryteriów oceny jej zachowania: kryterium geometrycznego, kryterium hydraulicznego i kryterium naprężenia.
W kryterium geometrycznym rozpatrzono atrybuty pojedynczych ziaren i cząstek i struktury gruntu i ich udział w kształtowaniu podatności gruntu na wystąpienie deformacji filtracyjnych. Kryterium hydrauliczne omówiono w ujęciu dwóch warunków hydraulicznych, definiowanych za pomocą gradientu hydraulicznego i szybkości filtracji, dopuszczalnych i krytycznych, z uwzględnieniem kierunku i zwrotu filtracji.
Rolę zmiany stanu naprężenia i czynników powodujących te zmiany ujęto w kryterium naprężenia. Na zakończenie zaprezentowano analizę współudziału czynników w procesie kształtowania niepodatności filtracyjnej gruntów i sformułowano wnioski wynikające z danych studialnych, a także przedstawionych w pracy wyników badań własnych i analizy problemu utraty oporności filtracyjnej gruntów.