Jesteśmy świadkami systemowej transformacji roli finansów, ich struktury i pozycji. Łączy się to z procesem nazywanym finansjalizacją czy finansjeryzacją. Proces ten nie został należycie dostrzeżony w latach przed globalnym kryzysem finansowym, co miało wielorakie reperkusje.
Dopiero dzisiaj odkrywamy jego nieprzystępne oblicze, powiązania i uruchamiane siły. Ważnym elementem transformacji finansów są procesy innowacji występujące na współczesnych rynkach finansowych. Ostatnie lata są stanowczo owocne w tym zakresie, budząc zarówno ogromne nadzieje, jak i obawy.
Wynika to z procesów powszechnej transformacji cyfrowo-informacyjnej i z ogromu działań regulacyjnych, będących rezultatem nauk płynących z ostatniego globalnego kryzysu finansowego. W prezentowanej monografii, składającej się z 12 rozdziałów, dokonano próby zmierzenia się z tymi zmianami.
Podjęta tematyka obejmuje równocześnie kwestie teoretyczne, jak i ergonomiczne. Świadomie abstrahowano od odniesień ogólnych do spraw krajowych, ponieważ rynek finansowy ma charakter globalny, tworzy globalne wyzwania i odpowiedzi, a Polska jest malutkim fragmentem tego znacznego agregatu.