Podręcznik jest przeznaczony dla studentów studiów I stopnia na kierunku Transport realizowanych na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Zawarto w nim opis 12 ćwiczeń laboratoryjnych z zakresu podstaw elektroniki analogowej i cyfrowej.
Celem zaprezentowanych ćwiczeń jest poznanie budowy, zasad działania, atrybuty i podstawowych parametrów komponentów i układów analogowych (filtry pasywne, diody półprzewodnikowe, tranzystory bipolarne, tyrystory i triaki, prostowniki, parametryczne stabilizatory napięcia, układy różniczkujące), oraz cyfrowych (bramki logiczne NAND, przerzutniki cyfrowe, multipleksy i demultipleksy, sumatory, liczniki, przetworniki A/C i C/A, wpływ zakłóceń elektromagnetycznych na transmisje cyfrowe, kodery i dekodery).
Opis każdego ćwiczenia składa się omówienia podstaw teoretycznych działania badanych części i układów, opisu rzeczywistego stanowiska pomiarowego, przedstawienia badania z użytkowaniem programu komputerowego do symulacji działania omawianych elementów i układów i zbioru zagadnień do opracowania z wykazem bibliografii.
Kontynuacją podręcznika jest książka „Elektronika. Laboratorium", w której autorzy przekazują dalszą wiedzę z obszaru elektroniki analogowej i cyfrowej.