Podręcznik jest częścią linii wydawniczej podsumowującej projekt badawczo-rozwojowy finansowany ze środków NCBiR pt. „Wysokospecjalistyczna platforma wspomagająca planowanie cywilne i ratownictwo w administracji publicznej Rzeczypospolitej Polskiej oraz w jednostkach organizacyjnych Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego", w skład której wchodzą: „Wprowadzenie do publicznego zarządzania kryzysowego", „Planowanie cywilne.
Budowa planów zarządzania kryzysowego i planów ratowniczych", „Zarządzanie komunikacją i wiedzą w planowaniu cywilnym i zarządzaniu kryzysowym", „Publiczne zarządzanie kryzysowe. Budowa repozytorium dobrych praktyk".
seria wydawnicza kierowana jest do praktyków związanych z procesem planowania cywilnego, zarządzania kryzysowego, a także ochrony infrastruktury krytycznej. Może również stanowić podręczniki akademickie dla studentów kierunków: bezpieczeństwo publiczne, bezpieczeństwo narodowe, zarządzanie bezpieczeństwem i zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej.
Celem niniejszego opracowania jest dostarczenie wiedzy na temat generalnego podejścia do projektowania repozytoriów dobrych praktyk oraz zaprezentowanie metody wykorzystania tego typu narzędzi w pracy operacyjnej.
Kontynuowane jest tu omówienie zagadnień poruszanych w wcześniejszych pozycjach wspomnianej linii. W szczególności stanowi swoisty atlas metod i technik osiągalnych do zastosowania na różnych etapach w publicznym zarządzaniu kryzysowym.
Jest też propozycją budowy swoistej skrzynki narzędziowej dla procedur budowy planów ratowniczych i planów zarządzania kryzysowego omówionych w pozycji „Planowanie cywilne. Budowa planów zarządzania kryzysowego i planów ratowniczych".