„Wszystko jest obłędem i sprzecznością w urządzeniach ludzkich” – pisze Jean-Jacques Rousseau, jeden z najważniejszych myślicieli oświeceniowych, ten, od którego pism zaczyna swą wielką karierę pojęcie autentyczności.
niełatwa historia autentyczności odciska się na współczesnym statusie tego zjawiska – wielokrotnie skompromitowanego, ale zarazem nieznośnie obecnego także w XXI wieku. Niniejsza książka stanowi próbę analizy autentyczności jako wyzwania we współczesności.
Ale nie tylko. W książce Autentyczność: stan krytyczny. Problem autentyczności w kulturze XXI wieku tytułowa idea jawi się jednocześnie jako narzędzie krytyczne, problem z zakresu historii idei, wyzwanie egzystencjalne, projekt estetyczny i artystyczny, jak i ważne zagadnienie polityczne.
Transnarodowy i transdyscyplinarny charakter pracy zezwala na ujęcie tych kwestii w realnie najszerszym rozmiarze i postawienie pytań wywodzących się z rozmaitych porządków. Złożoność idei autentyczności jest poprzez autorkę analizowana jednocześnie w wymiarze teoretycznym, jak i poszczególnych realizacji artystycznych.
Obok krytycznej rewizji dziedzictwa oświecenia pojawiają się odkrywcze interpretacje m.in. Performansów Mariny Abramović, serialu Dziewczyny czy współczesnych miejskich utopii. Książka ta stanowi ważny głos w dyskusji toczonej na temat kondycji podmiotu.
Skutecznie również przekonuje o nieoczekiwanej aktualności idei autentyczności.