Część 1 monografii poświęconej interdyscyplinarnej opiece nad pacjentem po zawale mięśnia sercowego. Śmiertelność w tej populacji została w dużym stopniu zredukowana, jednak ciągle pozostaje na niezadowalającym poziomie i opieka pozawałowa stanowi spore wyzwanie zarówno dla specjalistów, jak i dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Zespół specjalistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wspomagany poprzez ekspertów z innych ośrodków, przygotował kompendium na temat szeroko rozumianej opieki nad chorymi po zawale serca, porządkując zasady progresywnania, współpracy specjalistów różnych dziedzin medycyny i indywidualizacji terapii.
Omówiono tu szczegółowo zasady klinicznej oceny ryzyka po wypisie, organizację leczenia, farmakoterapię, badania obrazowe po wypisie. Czytelnik odszuka tu jeszcze rozdział poświęcony pacjentom poddanym leczeniu zachowawczemu w ostrej fazie, zapaleniu osierdzia, zaburzeniom rytmu i przewodzenia i chorym wymagającym rewaskularyzacji po zawale serc i pacjentom z towarzyszącą wadą zastawkową.
Kompendium jest nieprzeciętnym przewodnikiem dla lekarzy kardiologów i chorób wewnętrznych w codziennej praktyce, lecz także dla studentów, a także lekarzy innych specjalizacji, mających pod swoją opieką pacjentów po ostrym zespole wieńcowym.
ukazuje ono aktualną wiedzę medyczną w temacie i omawia najnowsze wytyczne,z reguły ma nieocenione walory poręczne.