Książka jest zapisem relacji ustnych tzw. Likwidatorów Czarnobyla i ich rodzin. Ukazuje dramatyczne doświadczenia żołnierzy z republik bałtyckich związane z działaniami podejmowanymi w rejonie katastrofy w latach 1986-1988.
Autor przybliża społeczność likwidatorów, warunki bytowe i życie codzienne w czarnobylskiej zonie. Kolejne rozdziały są wiernym odtworzeniem osobistych przeżyć, poznać i przemyśleń likwidatorów począwszy od wezwania na miejsce tragedii, przez pracę w cieniu czarnobylskiego reaktora, aż po zmaganie się z codzienną rzeczywistością ZSRS po powrocie do domu i heroiczną walkę o odzyskanie zdrowia.
Przekazy świadków poprzedzone są zarysem historii mobilizacji i udziału łotewskich i estońskich obywateli ZSRR w usuwaniu skutków katastrofy jądrowej. Zaprezentowane zostały także poszczególne etapy akcji dekontaminacyjnej na obszarze Ukrainy i Białorusi.
„Likwidatorzy Czarnobyla" to pierwsza w Polsce i na świecie publikacja podejmująca temat buntu (lato 1986 roku) uczestników likwidacji skutków katastrofy w Czarnobylu. Czytelnik pozna nigdy wcześniej niepublikowane materiały archiwalne, prasowe oraz fotograficzne, w tym wytworzone w czarnobylskiej zonie.
stanowczym walorem książki jest fakt, że autor dokonał pogłębionej analizy dokumentów i relacji ustnych likwidatorów, umieścił je w szerszym kontekście historycznym, co pozwoliło na zgłębienie rzeczywistości społecznej sowieckiej „Pribałtyki".
prof. Dr hab. Jarosław Moklak, Instytut Historii UJ Niezwykła lektura dla zainteresowanych historią XX w. Oraz polityką i historią ZSRR. Znajdą w niej coś dla siebie wielbiciele wspomnień. Wyjątkowo adresowana jest do osób będących pasjonatami katastrofy w Czarnobylu.