…..wysiłek badawczy związany ze sprecyzowaniem bezpieczeństwa publicznego osadzony jest na wiodącej w nauce metodzie empirycznej i wnioskowaniu indukcyjnych, przechodzenia od rozpoznania tego, co elementarne do tego, co plastikowe i uogólnione, by antycypować wysiłki na rzecz usprawnienia systemu tego bezpieczeństwa.
Analityczne rozpoznanie tego systemu Autor książki, ze wszechmiar zasadnie, zaczyna od uwarunkowań formalno-prawnych, wybarwiając dyrektywy Unii Europejskiej, standardy i wymagania Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz jednocześnie krajowe uregulowania formalno-prawne jak i regulacje Wojewody Pomorskiej.
Te ostatnie osadza on na analitycznym opisie geografii województwa pomorskiego i powiatu Kościerskiego. Z całą pewnością recenzowana książka jest ważna w dynamiczny rozwoju nauk o bezpieczeństwie, wypełnia niedobór takich publikacji w języku polskim i stanie wiedzy o bezpieczeństwie publicznym.
Jej walor teorio-poznawczy dla nauk o bezpieczeństwie w obszarze bezpieczeństwa publicznego zasadza się najczęściej na realizacji programu badawczego w sposób empiryczny i jego osadzeniu na mocnych i wieloaspektowych analizach najczęściej stanowień prawnych i manifestacji ekonomicznej w miarach kosztów i efektów.
Z analiz tych implikowana jest koncepcja usprawnienia systemu bezpieczeństwa publicznego na szczeblu powiatu poprzez rozszerzenie aktywności Komisji Porządku i Bezpieczeństwa Publicznego, jej roli kontrolnej, koordynacyjnej i komunikacyjnej pomiędzy elementami powiatowego systemu bezpieczeństwa publicznego, które realizują zadania w zakresie przestrzegania porządku publicznego, ochrony mienia i zdrowia osób na terenie powiatu także poprzez coraz większą partycypację tych osób w staraniach o bezpieczeństwo własne i innych.
Z recenzji wydawniczej: dr hab. Janusz Świniarski, prof. WAT