Turystyka poprzez wielu uznawana jest za najistotniej dynamicznie rozwijającą się gałąź przemysłu światowego. Mimo zawirowań związanych z kryzysem ekonomicznym, terroryzmem, zmianami megatrendów turystyka w perspektywie globalnej notuje ciągły wzrost wyrażający się chociażby liczbą podróży, udziałem w wartości PKB wybranych krajów czy inwestycjami w infrastrukturę turystyczną i okołoturystyczną.
Postępujący rozwój turystyki, w niemal wszystkich jej aspektach, w wielkim stopniu wynika z możliwości i zdolności do stosowania wszystkich przystępnych innowacji zezwalających na tworzenie atrakcyjnych, niekiedy nowatorskich produktów.
Jednym z istotnych zagadnień wpisujących się w myślenie o współczesnej turystyce pozostaje także koncepcja rozwoju jednostajnego, która stanowić może źródło inspiracji i rozwiązanie alternatywne dla konwencjonalnego sposobu planowania i projektowania.
Założenia turystyki zrównoważonej są szeroko dyskutowane na forum krajowym i międzynarodowym. Dotychczasowe opracowania w większości ograniczają się jednak do sfery dyskursywnej problemu, do rzadkości należą natomiast opracowania, które w odniesieniu do wskazań teoretycznych szeroko omawiałby sferę implementacyjną koncepcji.
Niniejsza książka tę lukę wypełnia – obok przesłanek teoretycznych pokazuje bowiem także funkcjonalną stronę zagadnienia, wraz z przykładami mocnych zastosowań. Zawarte w rozdziale pierwszym informacje przybliżają problematykę turystyki jednostajnej i rozwoju jednostajnego w ujęciu teoretycznym, uwzględniającym równocześnie stanowiska badaczy krajowych jak i za-granicznych.
Chronologiczny przegląd kluczowych dokumentów i inicjatyw pozwala prześledzić ewolucję i kształtowanie się podstaw ideowych i operacyjnych koncepcji w szerokim kontekście społecznym, gospodarczym, politycznym i ekologicznym.
W kolejnych podrozdziałach omówiono ponadto dokumenty strategiczne stanowiące umocowanie prawne rozwoju jednostajnego, uwarunkowania i wskaźniki rozwoju jednostajnego w turystyce, bariery rozwoju turystyki zrównoważonej, a także inne zagadnienia stanowiące ramy teoretyczne omawianych zagadnień.
Rozdział drugi stanowi kontynuację rozważań teoretycznych i ogni-skuje się na zagadnieniach związanych z innowacjami wspierającymi rozwój zrównoważony w turystyce. Przedstawione źródła, typologie oraz przykłady funkcjonalnych zastosowań innowacji uwidaczniają złożoność i wielowarstwowość poruszanej problematyki.
Rozdział trzeci prezentuje praktyczną stronę koncepcji turystyki stabilnej. Punkt odniesienia stanowią badania własne, prowadzone na obszarach turystycznych o najróżniejszym charakterze (kulturowym, przyrodniczym, klimatycznym, geograficznym itd.).
Wśród prezentowanych miejsc znalazły się obszary leśne, nadrzeczne, chronione, nadmorskie i inne. Odmienność poszczególnych obszarów umożliwiła wskazanie wielorakich, niekiedy zaskakujących zastosowań koncepcji turystyki zrównoważonej jednocześnie w Polsce, jak i na świecie.
Podsumowując: treści zawarte w książce, w ślad za poszczególnymi rozdziałami, podzielić można na trzy podstawowe bloki: - teoretyczne omówienie rozwoju zrównoważonego w turystyce, - kontekst teoretyczny i przykłady innowacji wspierających rozwój zrównoważony w turystyce, - rozwój stabilny obszarów turystycznych w perspektywie ba-dań empirycznych.
Logika oraz układ książki wskazywać mogą, iż z jednej strony publikacja stanowi źródło informacji o charakterze podręcznikowym, z drugiej jednak traktowana może być jako baza wiedzy, a także inspiracji dla osób i podmiotów odpowiedzialnych za kreowanie turystycznego rozwoju obszarów.
równocześnie, ze względu na mnogość danych pochodzących z badań empirycznych stanowić może punkt wyjścia do dalszych rozważań nad rozwojem zrównoważonym w środowisku naukowym i akademickim.