25 lat obowiązywania Kodeksu karnego stanowi właściwy moment do oceny stanu polskiego prawa karnego, dokonanej przez pryzmat wprowadzonych nowelizacji, głębszej refleksji nad jakością przepisów prawa karnego oraz krytycznej analizy tego, co zmieniono w jego obszarze, aby wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Książka mieści zbiór wypowiedzi wybitnych przedstawicieli nauki prawa karnego, którzy zaprezentowali swoje referaty w trakcie XII Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr Prawa Karnego, zorganizowanego poprzez Katedrę Prawa Karnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w dniach 20–21 września 2023 r.
W opracowaniu zawarto rozważania na temat jakości stanowienia prawa w kontekście obowiązywania trzech polskich Kodeksów karnych, omówiono zasadność i celowość wybranych zmian prawa karnego w zakresie podstaw odpowiedzialności karnej, kar, środków karnych, środków związanych z poddaniem sprawcy próbie i środków zabezpieczających.
Dokonano także głębszej analizy licznych nowelizacji w zakresie części szczególnej Kodeksu karnego. Publikacja jest dedykowana typowo dla pracowników naukowych, którzy prowadzą badania w obszarze szeroko pojętego prawa karnego.
Będzie cennym źródłem wiedzy także dla osób biorących udział w procesie legislacyjnym na zróżnicowanych jego etapach – od opracowania projektu do prac parlamentarnych.