Publikacja jest III tomem szerszego publikacyjnego zamysłu, jako rezultatu bezpośrednich spotkań z twórcami pomorskimi i gdańskimi na Uniwersytecie Gdańskim. Aktualny tom pozwala uczestniczyć w rozmowach z: Władysławem Zawistowskim Barbarą Piórkowską Markiem Szalszą Ryszardem Horodeckim Wojciechem Borosem Izabelą Morską (Filipiak) Andrzejem Mestwinem Facem i Ewą Miłek.
Goszczący na Uniwersytecie twórcy trzeciej linii są przedmiotem literaturoznawczej uwagi, ale przynoszą wraz z sobą również świat (światy) spoza standardowej akademickiej wspólnoty, uświadamiając wymiary i specyfikę otaczającej nas rzeczywistości „pośród nas".
wszystkich bohaterów spotkań znamionuje silna tendencja do przełamywania dualizmu życia i literatury, działalności artystycznej i pozaartystycznej, twórczości głównie rozumianej i „twórczości", jako kreacyjnej pasji, mającej najróżniejsze formy, odgałęzienia, typy (urzędnicze, wydawnicze, instytucjonalne, naukowe, społeczne, dydaktyczne, itd.).
Wszyscy są wyjątkowo silnie zanurzeni w materię życia, w związane z nią problemy, pasje, fascynacje; w działania performerskie o najróżniejszym charakterze i wymiarze. Wszyscy, przełamując dystans między tym, co formalnie porozdzielane (jak np.
nauki humanistyczne i przyrodnicze), tworzą wielopoziomową i trudną konstrukcję świata nam najbliższego. Nie zamykają się przy tym w ściśle ograniczonych (problemowo, tematycznie, dyskursywnie) granicach, lecz budują najróżniejszego typu nici porozumienia z uniwersalnym wymiarem ludzkiej egzystencji.
Przekonują, iż idea rozumienia i porozumienia nie jest tylko utopią i marzeniem naiwnych, lecz naszą fundamentalną potrzebą.