Publikacja jest „drukowanym świadectwem" seminarium otwartego „Pośród nas", które odbyło się na Uniwersytecie Gdańskim. Książka ma dziesięcioro głównych bohaterów realizujących się na ogół w literaturze, choć nieobce im są fascynacje muzyczne, plastyczne czy fotograficzne.
Uczestnicy procesu seminaryjnego należą do przeróżnych pokoleń, środowisk, zajmują bardziej czy mniej wyeksponowane miejsce w kulturze. Są wśród nich osoby, których utwory przynależą do oficjalnego kanonu lekturowego, jak i artyści bardziej kameralni.
Wszyscy jednak to, co ogólnoludzkie poddają namysłowi poprzez specyfikę jednego z najistotniej nieprzystępnych i niejednoznacznych regionów kraju. W ten sposób współtworzą kulturę Pomorza – miejsca, z którym związani są od pokoleń, lub do którego przywiódł ich przymus, okoliczności, złożoność trudnej historii zbiorowej i złożoność historii (biografii) indywidualnych.
Jak te narracje się przeplatają, jak współistnieją (o ile współistnieją)? Na jakie wartości otwierają? Co pozwalają lepiej zrozumieć ze świata i człowieka?