Monografia przedstawia prekursorskie spojrzenie na prawo pracy. Autorka podejmuje się przedsięwzięcia na gruncie polskiej nauki prawa bardzo odważnego, prekursorskiego i zmierzającego w kierunku zezwalającym trafniej ująć rzeczywistość.
oferuje Ona spojrzeć na prawo pracy w perspektywie kategorii prawa podmiotowego, sugerując opisywanie tego prawa z perspektywy praw podmiotowych pracownika – czy szerzej – „człowieka pracy", pozostawiając opis prawa w sensie przedmiotowym pojętym jako zbiór nakazów i zakazów.
W prezentowanej monografii Autorka, podążając szlakiem wyodrębnionym tytułowym zagadnieniem, sięga do koncepcji prawa podmiotowego w prawie cywilnym, do koncepcji prawa podmiotowego w prawie publicznym i do koncepcji tego prawa demonstrujenych w ramach teorii prawa.
Za opracowaniem tych zagadnień stoi wręcz tytaniczna praca, która prowadzi Autorkę do spojrzenia na problemy z wyjątkowo szerokiej perspektywy – całego systemu prawnego. Dochodzi Ona do wniosku, iż koncepcją najistotniej optymalną dla ujęcia problematyki prawa pracy, zezwalającą także na „porządkowanie" innych koncepcji prawa podmiotowego, jest ta, która w centrum takiego prawa umieszcza stan rzeczy należnych podmiotowi prawa, zatem wartość czy dobro prawnie doniosłe.
Jest to również koncepcja wypracowana na zapotrzebowania teoretycznego ujęcia praw człowieka (międzynarodowo i konstytucyjnie bronionych).