Książka gromadzi opinie młodych ludzi – studentów medycyny, zaprezentowane w formie miniesejów w trzech, wzajemnie się uzupełniających, blokach tematycznych. To refleksja ważna dla przyszłości kraju i społeczeństwa.
To właśnie dzisiejsi studenci medycyny w najbliższej przyszłości będą przecież kształtować, jako lekarze, realia ochrony zdrowia. Refleksja adeptów sztuki lekarskiej jest podzielona na trzy bloki tematyczne.
Pierwszy z nich dotyczy oceny roli profesjonalizmu w innowacyjnaniu lekarza wobec wyjątkowo wysokich pragnień społecznych w tym zakresie, skoro to lekarzom powierzamy własne zdrowie i życie, oczekując pomyślnego rozwiązania naszych problemów zdrowotnych.
Kluczowym problemem poruszanym w obrębie dyskusji nad profesjonalizmem lekarskim jest holistyczne przygotowanie do zawodu lekarza – nie tylko merytoryczne, w zakresie wiedzy i umiejętności medycznych, lecz także obejmujące kompetencje psychologiczne, zdolności komunikacji interpersonalnej i empatii.
Kolejny blok problemów ochrony zdrowia stanowią: warunki infrastrukturalne, organizacyjne i płacowe, kultura pracy, odbiór społeczny pracy lekarza. Jak to postrzegają studenci medycyny, którzy rozpoczynają intelektualną i zawodową medyczną drogę? Jakie zmiany postulują, aby realizować powołanie lekarskie w sposób najmocniej spełniający wymagania społeczne? W jakich warunkach będzie to osiągalne? Blok trzeci skupia refleksję na tym, jak współcześnie można i trzeba rozumieć powołanie lekarskie.
Czy w obliczu olbrzymiego rozwoju cywilizacyjnego i technicznego powołanie lekarskie nadal jest ono potrzebne do realizacji profesjonalnych zadań lekarza?