Przemiany w strukturze konsumpcji w państwach europejskich w świetle koncepcji stabilnego rozwoju to studium o charakterze teoretyczno-empirycznym. W publikacji podjęto tematykę ważnych i aktualnych problemów ekonomicznych, jakimi są konsumpcja i zrównoważony rozwój, koncentrując się na relacji między przemianami zachodzącymi w strukturze wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych i zmianami w zakresie stabilnego rozwoju wybranych państw w Europie.
Ważnym elementem książki jest wskazanie na widoczność interakcji pomiędzy sąsiadującymi ze sobą państwami (na płaszczyźnie geograficznej i ekonomicznej) w badaniu wspomnianej relacji, a także na konieczność włączenia powiązań przestrzennych do analizy zmian w strukturze konsumpcji i ich wpływu na zrównoważony rozwój, co jest realne dzięki wykorzystaniu narzędzi współczesnej statystyki i ekonometrii przestrzennej.
Publikacja może zainteresować pracowników naukowych, analityków zajmujących się badaniem zależności między procesami gospodarczymi i ich prognozowaniem i studentów kierunków ekonomicznych i geograficznych (w głównej mierze specjalności geografia społeczno-ekonomiczna).