Profesor Błażej Kmieciak w szczerej i poruszającej rozmowie z Małgorzatą Terlikowską nie tylko dzieli się swoim doświadczeniem, ale także uchyla drzwi do świata innych osób z niepełnosprawnościami, żeby pokazać, z jakimi problemami na co dzień zmagają się równocześnie one, jak i ich opiekunowie.
Przybliża zagadnienia etyczne i prawne związane m.in. Z ubezwłasnowolnieniem i opieką nad osobami niesamodzielnymi. Sporo miejsca poświęca bezpieczeństwu osób z niepełnosprawnościami i zróżnicowanym aspektom zagrożeń, które na nie czyhają, nad wyraz zaś pochyla się nad bolesną kwestią używania seksualnego, której obecnie zawodowo poświęca najwięcej uwagi.
Głosu profesora Błażeja Kmieciaka w sprawach, o których wielu ludzi nie chce w ogóle rozmawiać, bez wątpienia powinny wysłuchać nie tylko osoby zmagające się z różnymi rodzajami niepełnosprawności i ich opiekunowie.
Lektura transparentnych to dla wszelkich nieszablonowa okazja do spotkania z niezwykłym człowiekiem, który jak nikt inny rozumie, do czego prowadzą społeczna obojętność i ignorancja. Zachwyca szczerość tej rozmowy, chwilami kontrowersyjnej – kontrowersyjnej odwagą autentyczności Rozmówcy, a nie poszukiwaniem sensacji.
Niepełnosprawność to tylko punkt wyjścia do refleksji nad terrorem normalności i jego skutkami dla tych, którzy od niej odstają. Dr Maria Libura, Gdański Uniwersytet Medyczny Błażej Kmieciak – pedagog specjalny, socjolog prawa i bioetyk.
poprzez 10 lat pracownik naukowy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, obecnie profesor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. W przeszłości Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, a także Przewodniczący Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, dzisiaj jej członek.
Do ukończenia 5. Roku życia osoba niewidoma, dziś słabowidząca.