Drogowskazy w geriatrii to książka przygotowana poprzez lekarzy geriatrów dysponujących obszerną wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. Autorzy przedstawiają możliwości geriatrii w diagnostyce i leczeniu osób starszych, u których choroby związane z procesami starzenia stają się widocznym wyzwaniem dla medycyny.
W publikacji przybliżono m.in.: mechanizmy starzenia się organizmu (szlaki sygnalne starzenia i długowieczności oraz modulujące tempo starzenia), wybrane narzędzia całościowej oceny geriatrycznej (COG), metody oceny statusu poznawczego i zaburzeń zachowania pacjenta geriatrycznego, a także regulacje prawne wobec osób z otępieniem.
Autorzy dzielą się użyteczną wiedzą w zakresie problemów chirurgii i ortopedii geriatrycznej (ocena geriatryczna pacjenta, aktywna opieka okołooperacyjna, przygotowanie do planowanego zabiegu pacjenta z wielochorobowością, rozpoznawanie i leczenie bólu oraz majaczenia u pacjenta geriatrycznego w okresie przedoperacyjnym i pooperacyjnym).
W książce sporo uwagi poświęcono także leczeniu pacjentów w stanie kruchości (diagnostyka, interwencje profilaktyczne i lecznicze, a także błędy w leczeniu chorych w stanie kruchości), a także pacjentów geriatrycznych z cukrzycą, depresją i otępieniem, a także ze spowolnieniem ruchowym.
W opisach potężnych przypadków przedstawiono zastosowane terapie geriatryczne. Publikacja powstała z myślą o specjalistach m.in. Medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych oraz diabetologach oraz specjalistach dziedzin zabiegowych, tak żeby wesprzeć ich w niesieniu pomocy pacjentom geriatrycznym.