Początki skandynawistyki gdańskiej wiążą się z powołaniem we wrześniu 1970 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego samodzielnego Zakładu Języków i Kultury Krajów Skandynawskich, przekształconego w roku 1981 w Katedrę Skandynawistyki.
Dorobek naukowo-dydaktyczny katedry formujeli profesorowie Zenon Ciesielski i Jan Szymański oraz pracujący w jednostce literaturoznawcy, językoznawcy, politolodzy, przedstawiciele nauk społecznych, medioznawcy i wykładowcy języków skandynawskich.
Ich naukowe poszukiwania i praca ze studentami poprzez lata materializowały pojęcie o skandynawistyce jako interdyscyplinarnym obszarze badawczym i dydaktycznym. W roku 2016 Katedra Skandynawistyki decyzją władz uczelni uzyskała rangę instytutu, a od roku 2019 jest Instytutem Skandynawistyki i Fennistyki.
„Studia Północnoeuropejskie" to seria promująca naukowe eksploracje i badawcze pasje pracowników gdańskiej skandynawistyki, a także zapraszanych do współpracy badaczy z innych ośrodków akademickich. Planowane są także tomy przedstawiające studencką aktywność naukową.
Publikacje stwarzające profil serii świadczą o ustawicznym redefiniowaniu i poszerzaniu obszarów kulturowych eksplorowanych poprzez gdańskich skandynawistów i ich zainteresowaniu dynamiką procesów zachodzących na styku kultur.