Publikacja podejmuje zagadnienia dotyczące jakości życia dzieci z chorobą reumatyczną oraz zasobów rodzinnych i pozarodzinnych stanowiących jej uwarunkowania. Głównym celem niniejszej pracy jest poznanie i określenie charakteru zależności zachodzących między zasobami rodzinnymi i pozarodzinnymi dzieci z chorobą reumatyczną a jakością ich życia.
Książka ukazuje wyniki badań przeprowadzonych przez autorkę publikacji za pomocą kwestionariusza KIDSCREEN-52, autorskiego kwestionariusza dotyczącego zasobów i autorskiego kwestionariusza wywiadu wśród dzieci u których zdiagnozowano schorzenie reumatyczne.
Dzięki przeprowadzonym badaniom osiągalne było przybliżenie tematyki związanej z psychospołecznym funkcjonowaniem i trudnościami z jakimi codziennie muszą zmagać się dzieci cierpiące na choroby reumatyczne, a zwykle jakością ich życia.
Co więcej zostały wyodrębnione jej rozmiary i wskaźniki, które znajdują się u badanych na najwyższym i najniższym poziomie, co widoczne jest z punktu widzenia konieczności polepszania modelu pracy z nimi jednocześnie w środowisku rodzinnym, szkolnym jak i społecznym.
W publikacji wyeksponowano znaczenie zasobów w życiu dzieci z chorobą reumatyczną, które w różnorodnym stopniu warunkują ich jakość życia w zależności od solidnego jej obszaru, a ich ocena może pomóc w dalszej pracy z dzieckiem.
Dzięki nim działania skierowane na podniesienie bądź utrzymanie wysokiego poziomu jakości życia w wielu obszarach mogą być bardziej skuteczne i zindywidualizowane. Książka stanowi częściowe uzupełnienie wiedzy teoretycznej w zakresie jakości życia dzieci cierpiących na schorzenia reumatyczne i jej uwarunkowań i może stać się inspiracją do podejmowania dalszych badań w tym obszarze.