Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się ciekawa praca Jolanty Laskowskiej, omawiająca ruch wydawniczy Gdańska, Gdyni i Sopotu, od czasu zakończenia II wojny światowej do okresu transformacji 1989 r.
Na tle sytuacji społecznej, politycznej i ekonomicznej autorka omawia działalność kilkudziesięciu oficyn wydawniczych, m. In. Wydawnictw uczelni wyższych, instytucji naukowo-kulturalnych, naukowo-badawczych, katolickich czy urzędowych.
Analizie poddana została jeszcze produkcja wydawnicza tzw. Drugiego obiegu, a także mechanizmy polityki wydawniczej PRL. Z recenzji Maji Wojciechowskiej Książka adresowana jest do osób zainteresowanych kulturą, nauką, przemianami społecznymi i gospodarczymi Trójmiasta, w tym także rozwojem oficyn drukarskich i problematyką wydawniczą — jednocześnie studentów, jak i pracowników naukowych i wszelkich, których fascynuje ten okres w historii Pomorza.
Autorka, na łamach książki, stara się przedstawić działalność wszystkich ważniejszych wydawnictw, a także wskazać przyczyny ich rozwoju. Omawia na dodatek udział trójmiejskich edytorów w inicjatywach ogólnokrajowego, a także lokalnego ruchu wydawniczego.
W obszerniejszym stopniu skupia się na pracach zwartych, demonstrując choćby niektóre ważniejsze tytuły, mniej miejsca poświęcając periodykom. Nad wyraz dużo uwagi poświęca działalności Wydawnictwa Morskiego, które po II wojnie światowej przez dłuższy okres było jedyną w pełni autonomiczną fachową instytucją wydawniczą na terenie Pomorza.
Z recenzji Mai Wojciechowskiej