Smok to jedno z najszczególniej zagadkowych i wielowymiarowych stworzeń w historii ludzkości. W podaniach, legendach i opowieściach te majestatyczne stworzenia przybierały rozmaite formy i wymiary. Jego obecność odznaczyła się w kulturze chińskiej i ogólnoświatowej a ta bogato ilustrowana książeczka stanowi przekrojowe studium kultury, sztuki, podań ustnych i chińskich wierzeń. Powstała równo sto lat temu i wciąż zaskakuje swoim bogactwem i rozmaitością, okazuje się bowiem, że jeszcze sto lat temu większość Chińczyków wierzyła w istnienie smoków, a relacje spotkaniach z nimi nie należały do rzadkości. Oddajmy jednak głos wybitnemu chińskiemu intelektualiście, który przygotował wprowadzenie do tej pozycji:
Smok jest jednym z najistotniej powszechnych ornamentalnych wzorów w Chinach i można go spotkać w całym kraju. To nieodgadnione stworzenie pobudza wyobraźnię i stało się inspiracją wielu gałęzi sztuki, [w ostatnich czasach zwłaszcza filmowej]. Chociaż, pomimo szerokiego znaczenia przywiązywanego do smoka, szczególnie niewiele zostało napisane na jego temat, równocześnie w języku chińskim, jak i angielskim. Istnieje tylko kilka ogólnych artykułów na ten temat zostało opublikowanych w czasopismach, a odniesienia do niego w książkach są niezwykle niedługie. Aż do dzisiaj w żadnym z tych dwóch języków, nie powstało niezależne studium smoka w formie książkowej.
Autor posługuje się językiem chińskim jak rodowity Chińczyk. Dzięki temu posiadł on wiedzę z pierwszej ręki i znajomość języka, która pomagała mu w jego badaniach. Motywem związaną z chińskim smokiem zajmuje się już od czternastu lat. W tym czasie odwiedził więcej aniżeli połowę liczby wszystkich prowincji Chin. Studium to nie jest więc skutkiem jedynie kilkumiesięcznego badania, ani również nie jest produktem badań tylko w jednym mieście albo prowincji. Znajomość ludzi i języka chińskiego umożliwiła autorowi dotarcie do oryginalnych źródeł i zbadanie tematu pod każdym kątem.
Być może ostatnie słowo na temat chińskiego smoka nie zostało jeszcze powiedziane, niemniej jednak można śmiało powiedzieć, iż ta rozprawa jest tak kompletna, jak tylko umożliwia to nasza obecna wiedza. Ten mały tom powinien być wartościowy dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób są zainteresowani Chinami, zaś relacja o smoku będzie wartościowa nie tylko dla obcokrajowców, ale także dla samych Chińczyków.
Autor uczynił z tego studium swoją wieloletnią pasję i rezultat jego badań jest wyśmienitym wkładem do literatury o Chinach. Byłoby należycie, gdyby więcej osób zajęło się w ten sam sposób badaniem innych elementów chińskiego życia i dzięki temu pomogło w interpretacji całokształtu chińskiej kultury na Zachodzie.
Fong Foo Sec [wybitny chiński intelektualista]