Słownik wyrazów i frazeologizmów współczesnej polszczyzny motywowanych sytuacją walki (zbrojnej) składa się ze Wstępu, podzielonego na pięć podrozdziałów – są to Założenia wstępne, podrozdziały o Motywacji związków frazeologicznych, o Domenie, sytuacji walki (zbrojnej), o Frazeologizmach współczesnej polszczyzny motywowanych sytuacją walki (zbrojnej).
Ostatnim podrozdziałem jest charakterystyka słownika. Część stanowczą pracy stanowi sam słownik, którego hasła ułożone są w porządku alfabetycznym. Zwykle po jednowyrazowym haśle rejestrowane są frazeologizmy zawierające dany wyraz.
Hasła są ilustrowane cytatami z literatury efektownej, z prasy, z publikacji naukowych (w tym językoznawczych) i z Internetu. Słownik posiada jeszcze bibliografię, wykaz źródeł, wykaz skrótów, a także indeks.
Monografia ujawnia, jak wyrazy i frazeologizmy związane pierwotnie z walką (zbrojną) nabierają znaczeń metaforycznych i zaczynają funkcjonować w opisach innych domen. Wśród wyznaczonych domen docelowych wyróżniają się przeważnie takie sfery, jak: SPÓR SŁOWNY; POLITYKA; EKONOMIA; PEWNE PROCESY PSYCHICZNE; OKREŚLONE PROCESY DOTYCZĄCE ORGANIZMU LUDZKIEGO; MIŁOŚĆ, ZALOTY, INNE FORMY RYWALIZACJI, DZIAŁAŃ CELOWYCH.