Ćwiczenia duchowe św. Bonawentury powstały na prośbę siostry klaryski, która poprosiła świętego o wskazówki do powszednich medytacji. Autor nakłania w nich do poznawania Boga przez „rozważanie sercem”, czyli pobożne rozpamiętywanie życia mężczyzny Jezusa i Jego nauki. W tym celu zamieścił w swym dziele liczne teksty biblijne, wyjątki z pism św. Bernarda z Clairvaux oraz praktyczne wskazówki, jak je interpretować. Codzienna kontemplacja wybranych poprzez niego tekstów miała na celu nie tylko zatrzymać przy nich myśl, ale nade wszystko serce, żeby osiągnąć intymną więź z Bogiem.
Medytacje nazywane „mistyczną biografią Chrystusa” od wieków są uznawane przez wiernych za arcydzieło kanonu klasyki duchowości i jeden z fundamentów pogłębiania życia duchowego. Autor świetnie scalił w nich kontemplację z życiem codziennym, a przez nauczanie o życiu miłością Bożą nieustannie przypomina nam o ludzkiej słabości i o obowiązkach pokuty i miłosierdzia.
Przeniknięte ideą miłości rady świętego zwanego Doktorem Serafickim pozostają nadal aktualne i przemawiają do serc na dodatek dzisiaj, bez względu na wiek i wykształcenie wierzących.