Zbiorowa monografia, zatytułowana Szekspir(y) Żurowskiego, jest książką dedykowaną pamięci wybitnego badacza teatru i znawcy twórczości Williama Szekspira, zmarłego w styczniu 2013 roku, prof. Dra hab.
Andrzeja Żurowskiego. Profesor Żurowski był pracownikiem Instytutu Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku od 2002 roku, w latach 2003-2008 pełnił funkcję dyrektora Instytutu. Zapisał się w naszej pamięci nie tylko jako niestrudzony teatro- i Szekspiromaniak, lecz także życzliwy wykładowca i świetny człowiek, gotowy do pomocy, ale i otwarty w rozmowach na niełatwe, niekiedy niewygodne tematy.
zgromadzone w monografii teksty łączy jednocześnie osoba Andrzeja Żurowskiego, jak i jego zainteresowania naukowe, w tym przede wszystkim: teatr i dramat, twórczość Williama Szekspira, prace samego Autora, jego krytyka raz publicystyka teatralna.
Monografia składa się z trzech części. Po tekstach wspomnieniowych („Dziennik żałobny"), w kolejnej części Teatr i „wielki zamęt" udokumentowano istotnie bogaty i cenny wkład Profesora Żurowskiego w polską teatrologię i szekspirologię, ale także jego osobliwy sposób patrzenia na rozmaite zjawiska teatralne.
Część trzecia Teatr i „okolice" gromadzi teksty dedykowane temu niezwykłemu „inteligentowi starej daty". Zaprezentowane artykuły niechaj będą naszym skromnym wkładem w budowaniu pomnika-pamięci trwalszego niżeli ze spiżu (Ze Wstępu).