Przedstawiony zakres tematyki przedmiotu wynikający z programów kierunków studiów i wymaganych efektów kształcenia ma na celu podanie studentom teoretycznej wiedzy oraz nabycia kompetencji i umiejętności koniecznych do wykonywania projektów technicznych rozwiązań konstrukcyjnych mechanizmów i sprzętów używanych w budowie pojazdów i urządzeń roboczych, przy zaimplementowaniu układów samoczynnego sterowania w ich budowie, z zastosowaniem nowoczesnych narzędzi wspomagania komputerowego.
W rozdziale 1 skryptu dokonano wprowadzenia do przedmiotu „Teoria mechanizmów i maszyn". W rozdziale 2 omówiono strukturę mechanizmów i maszyn, w tym klasyfikację par kinematycznych, oraz klasyfikację strukturalną i użyteczną mechanizmów.
Rozdział 3 posiada opis metod wykreślnych i analitycznych kinematyki mechanizmów, w tym mechanizmu korbowowodzikowego czworoboku przegubowego i mechanizmu jarzmowego, i przykładowe zadania. W rozdziale 4 omówiono metody analizy kinematycznej mechanizmów krzywkowych, syntezę mechanizmu krzywkowego metodą analityczną, a także przykładowe zadania.
W rozdziale 5 opisano dynamikę mechanizmów i sprzętów, a w tym siły bezwładności, wyznaczanie reakcji w parach kinematycznych mechanizmów, ruch maszyny pod działaniem sił, nierównomierność biegu maszyny, wyznaczanie momentu bezwładności koła zamachowego, oraz przykładowe zadania.
W rozdziale 6 omówiono podstawowe pojęcia automatyki. Opis charakterystyk części i układów automatyki gromadzi rozdział 7. W rozdziale 8 omówiono atrybuty statyczne i dynamiczne podstawowych części liniowych z przykładami.
Rozdział 9 gromadzi opis budowy i przekształcania schematów blokowych. W rozdziale 10 omówiono warianty i właściwości regulatorów. W rozdziale 11 przedstawiono kryteria oceny układów automatyki, a w tym kryteria stabilności, korekcję układów, kryteria oceny układów w stanach ustalonych, a także kryteria oceny stanów dynamicznych układów automatyki.