Hipermobilność stawów (nazywana także wiotkości stawową, hiperruchliwością lub nadmierną ruchomością stawów) dotyczy od 12 do 24 procent Polaków. Niejednokrotnie nie jest zdiagnozowana, objawia się przeprostami w stawach, nadmiernym rozciąganiem, co na skutek czego prowadzi do zmiany mechaniki ciała, nieprawidłowej postawy, niezgrabności w poruszaniu się, bólu, zmęczenia, czasami nadmiernej łamliwości kości i podatności na kontuzje.
Jak zminimalizować ból stawów, kręgosłupa czy mięśni? Niestety nie istnieją żadne leki na tę przypadłość. Za to nieprzeciętną metodą jest ukierunkowana aktywność fizyczna. W tym bogato ilustrowanym poradniku znajdziesz ćwiczenia i treningi opracowane specjalnie z myślą o osobach zmagających się z hipermobilnością stawów. Zamieszczony tu autorski plan ćwiczeń pozwoli ci na wyraźną udoskonalenie zdrowia.
Skąd się bierze hipermobilność stawów?Zanim zaczniesz uprawiać jogę czy inny rodzaj aktywności fizycznej zalecanej w książce, warto poznać specyfikę wiotkości stawowej. Każdy staw człowieka posiada fizjologiczną ruchomość w rozmaitych kierunkach. Jest ona podawana jako wartość kątowa mierzona w stopniach. Hipermobilność stawów to zaburzenie związane z dysfunkcją tkanki łącznej, które cechuje się nadmierną elastycznością oraz nad wyraz niejednokrotnie bólem mięśniowo-szkieletowym. Część lekarzy czy fizjoterapeutów nazywa to zjawisko także,,podwójnymi stawami" albo,,luźnymi stawami".
Problem związany z hipermobilnością stawów może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy rasy. Coraz częściej ten problem dotyczy dzieci. Przyczyny nadmiernej ruchomości stawów naukowcy doszukują się w czynnikach genetycznych. Inni mówią również o różnicy w budowie kolagenu u poszczególnych osób. Z całą pewnością na rozwój tej choroby wpływają również przeciążenia związane z przebytymi urazami, niedobór ruchu w dzieciństwie, budowa anatomiczna, a także zaburzenia hormonalne.
Samodzielnie przejrzyj, czy cierpisz na hipermobilność stawówdzięki czemu poradnikowi będziesz mógł samodzielnie się zdiagnozować. Możesz zastosować skalę Beightona, która jest jednym z narzędzi diagnostycznych.
Dostajesz jeden punkt za każdą rzecz, którą potrafisz zrobić:
1. Twój prawy śladowy palec wygina się do tyłu o 90 poziomów.
2. Twój lewy niewielki palec wygina się do tyłu o 90 poziomów.
3. Jesteś w stanie tak zgiąć prawy nadgarstek, iż kciuk dotyka przedramienia.
4. Jesteś w stanie tak zgiąć lewy nadgarstek, że kciuk dotyka przedramienia.
5. Prawy łokieć prostuje się nadmiernie, powyżej 180 poziomów.
6. Lewy łokieć prostuje się nadmiernie, powyżej 180 poziomów.
7. Twoje prawe kolano prostuje się nadmiernie, powyżej 180 poziomów.
8. Twoje lewe kolano prostuje się nadmiernie, powyżej 180 stopni.
9. Możesz położyć ręce płasko na podłodze, stojąc z wyprostowanymi kolanami.
W tym poradniku wyszukasz dokładne instrukcje do wykonania testu na wiotkość stawową. Wszystkie części testu są w dodatku precyzyjnie opisane i zilustrowane.