To już druga część książki zatytułowanej W krainie sanacyjnych absurdów. Składa się z kolejnych 16 esejów przedstawiających życie pod rządami sanacyjnymi takim, jakim było naprawdę. Autor w oparciu o liczne materiały źródłowe takie jak wspomnienia, dzienniki, reportaże czy wreszcie ustawy i rozporządzenia dobitnie prezentuje, iż sielankowo-mocarstwowy wręcz obraz „państwa nieograniczonych możliwości", jak pisał o sanacji Adolf Nowaczyński, nie ma żadnego pokrycia w faktach. Duży materiał potwierdzający ten stan znajduje się w tej książce, lecz nie jest to tylko nudne wyliczenie tych czy innych absurdów, lecz pełna polotu i sarkazmu publicystyka, w trakcie lektury której czytelnik nie tylko nie będzie się nudził, ale wielokrotnie może ubawić się po pachy. Choć będzie to wielokrotnie śmiech poprzez łzy, gdyż nas Polaków, niestety, historia wciąż niczego nie uczy…
Na każdą kolejną książkę i na każdy artykuł Sławomira Suchodolskiego czekam z wielkim zainteresowaniem. To fantastyczne, odważne teksty, ujawniające prawdę o do dziś skrajnie zmitologizowanej i przesłodzonej historii rządów sanacyjnych.
Rafał A. Ziemkiewicz
Rządy sanacji to najbardziej zmistyfikowany okres dziejów Polski. Sławomir Suchodolski zrywa kurtynę propagandowego fałszu, za którą historycy i pamiętnikarze próbowali ukryć prawdę o tamtych latach. To Sanacji zawdzięczamy tragiczną spuściznę niekompetentnych ministrów, nieudacznych generałów i zwykłych cwaniaków, pchających się do koryta władzy pod hasłem „Nam się należy!". W Polsce lat 30. Panoszyły się zastępy miernot i nieuków, których jedyną kwalifikacją do pełnionych funkcji, była wierność "Idei znacznego Marszałka". Znacie to Państwo skądś?
Dr Wojciech Jerzy Muszyński (Półrocznik naukowy „Glaukopis")
Sławomir Suchodolski (ur. W 1965 r. W Gdańsku) – historyk, publicysta i nauczyciel historii. Współautor i autor dwudziestu pięciu książek (podręczników licealnych, opracowań metodycznych, zbiorów źródeł, ćwiczeń, testów i esejów historycznych m.in. Jak sanacja budowała socjalizm, Czarna księga sanacji, Piłsudski i sanacja – prawda i mity, W krainie sanacyjnych absurdów. Podróż pierwsza) oraz siedemdziesięciu artykułów („Najwyższy CZAS!". „Magna Polonia", kaszebsko.com).