W pogoni za iluzją. Od wiary i (nie)jedzenia do praktyk pseudomedycznych
W pogoni za iluzją. Od wiary i (nie)jedzenia do praktyk pseudomedycznych
W pogoni za iluzją. Od wiary i (nie)jedzenia do praktyk pseudomedycznych

W pogoni za iluzją. Od wiary i (nie)jedzenia do praktyk pseudomedycznych

29,36 zł

Wyjątkowa promocja dla Ciebie!

Najkorzystniejszą ofertę ma TaniaKsiazka.pl w cenie 29,36 zł

Przejrzeliśmy bazę sklepów on-line w bazie danych aby odnaleźć najkorzystniejszą ofertę specjalnie dla Ciebie. W pogoni za iluzją. Od wiary i (nie)jedzenia do praktyk pseudomedycznych z kategorii audiobooki kupisz w cenie 29,36 zł w sklepie TaniaKsiazka.pl. Pokazana kwota 29,36 zł nie zawiera ewentualnych kosztów wysyłki.

Zobacz wszystkie oferty ...
  • Cechy:
  • Audiobooki
  • 9788383320601
  • Katarzyna Łeńska-Bąk
  • Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego

Opis W pogoni za iluzją. Od wiary i (nie)jedzenia do praktyk pseudomedycznych

W książce W pogoni za iluzją. Od wiary i (nie)jedzenia do praktyk pseudomedycznych Katarzyna Łeńska-Bąk zwraca uwagę na ważne w kulturze współczesnej zjawisko popularności lecznictwa alternatywnego. Poddaje analizie wybrane metody terapii, jak: leczenie medykamentami duchowymi, głodówkami, dietą „czystego jedzenia", placentofagię etc.

Próbuje odpowiedzieć na kilka ważkich pytań: co jest źródłem zainteresowania poszczególnymi metodami pseudomedycznymi, jakie są powody tego zainteresowania i z czego wynika ich popularność? W przedstawionych analizach autorka docieka, w jaki sposób próbowano, co więcej – do dziś się próbuje, wykazać ich produktywność, jakimi argumentami się operuje, w jakim tonie się je przytacza… Nie jest jej nadrzędnym zamiarem wykazanie w sposób apodyktyczny, czy opisywane praktyki są rzeczywiście sprawne albo nieskuteczne.

Chodzi raczej o dostrzeżenie pewnych zjawisk kulturowych, dość powszechnie promowanych w mediach, opisanie ich, wyróznionie na mechanizmy ich działania i reakcje ludzi na poszczególne metody terapii alternatywnej oraz ich ewentualne odpowiedniki w kulturze tradycyjnej, a także zmiany, jakie się dokonały w ich postrzeganiu we współczesności.

Nie wyszydza przedstawicieli metod alternatywnych, niemniej stoi po stronie wiedzy, którą reprezentuje medycyna oficjalna. Wskazuje na metody używane w medycynie alternatywnej, której reprezentanci, w przeciwieństwie do medycyny oficjalnej, nieraz przekonują, iż znają remedium na każdy, nawet najcięższy przypadek, dają nadzieję i pozwalają oswoić lęk.

Sposoby, którymi to osiągają, są liczne i są wielokrotnie wskazywane w tej książce, jak choćby: odwoływanie się do „autorytetów"/„ekspertów"; budowanie spójnej teorii według tych samych zasad, na podstawie których powstają spiskowe teorie dziejów; odwołania do kosmicznego porządku, mitologizacja rzeczywistości; krytyka i dyskredytacja medycyny oficjalnej, przekładanie teorii dewiacyjnej na własne uniwersum; odwołania do holizmu w praktykach leczniczych; powoływanie się na „badania", które posiadają dowodzić słuszności teorii, a w istocie są pseudobadaniami, jak choćby przykłady „cudownych" uleczeń.

Twierdzenia i praktyki miłośników medycyny alternatywnej autorka odnosi do szczegółowej wiedzy naukowej, na dodatek z zakresu medycyny czy farmakologii, toksykologii, dzięki czemu udatnie obala liczne mity, którymi posługują się współcześni „znachorzy".

Materiał badawczy, poddany interpretacjom w książce, obejmuje z jednej strony konwencjonalne teksty etnograficzne będące źródłem wiedzy na temat kultur konwencjonalnych, z drugiej – dla zilustrowania współczesnej sytuacji – takie teksty kultury, które spełniają warunki bycia tekstami pseudomedycznymi, czyli zróżnicowane ulotki, książeczki-przewodniki, artykuły w czasopismach lub Internecie, blogi, wątki na forach internetowych, konta i posty na Facebooku, portale internetowe, klipy w Internecie, poradniki książkowe.

ponadto nieocenionym źródłem, zezwalającym na skonfrontowanie potocznych opinii z istniejącą wiedzą naukową i badaniami medycznymi w zakresie omawianych praktyk jest baza PubMed, zawierająca odesłania do ponad 33 milionów pozycji z literatury biomedycznej, czasopism nauk przyrodniczych i książek online.

Książka jest skierowana do humanistów, badaczy kultury i każdego zainteresowanego weryfikacją alternatywnych metod leczenia.

Specyfikacja produktu

Specyfikacja W pogoni za iluzją. Od wiary i (nie)jedzenia do praktyk pseudomedycznych
Kategoria Audiobooki
ISBN 9788383320601
Autor Katarzyna Łeńska-Bąk
Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego
Aktualnych ofert 1
Najniższa cena 29,36 zł
Najwyższa cena 29,36 zł
W bazie od 13.04.2024
Data aktualizacji 23.12.2024
Opinia użytkowników -
Nasza recenzja -
Rekomendacja sklepu TaniaKsiazka.pl

Historia cen

Funkcjonalność śledzenia historii cen pozwala na obserwację wartości produktu na przestrzeni czasu.

Nie udało się uzyskać archiwalnych danych na temat cen dla tego produktu. Spróbuj proszę ponownie w późniejszym czasie.

Recenzje / opinie

Kupiłeś ten produkt? Daj nam znać, co o nim myślisz.

Przepraszamy, ale obecnie nie mamy jeszcze opinii o tym produkcie.

Znalezione oferty w bazie

Ewentualne koszty wysyłki dla W pogoni za iluzją. Od wiary i (nie)jedzenia do praktyk pseudomedycznych nie zostały wkalkulowane w ceny prezentowanych poniżej ofert. Przed wytypowaniem miejsca, gdzie zrealizujesz zakup, zorientuj się w ocenie firmy i nie zapomnij o doliczeniu ekstra kosztów jeżeli istnieją. Odświeżanie katalogu ofert następuje co kilka minut.

  • W pogoni za iluzją. Od wiary i (nie)jedzenia do praktyk pseudomedycznych (idź do TaniaKsiazka.pl)

    W pogoni za iluzją. Od wiary i (nie)jedzenia do praktyk pseudomedycznych Sklep on-line
    ★★★★★
    29,36 zł
    Kategoria w sklepie TaniaKsiazka.pl: Audiobooki

Produkty powiązane

Inne z kategorii Audiobooki

Dokumentacja medyczna w praktyce lekarza dentysty
Wydawnictwo Lekarskie PZWL
...