Po przeczytaniu tej książki nikt nie będzie miał już wątpliwości co do tego, iż finansowe elity na trwałe zdominowały scenę polityczną USA. Opowieść Murraya Rothbarda inicjuje się w okresie wojny secesyjnej i spektakularnej kariery Jay Cooke’a. Następnie na scenę dziejową wkraczają kolejni bankierzy: J.P. Morgan, rodzina Rockefellerów, Kuhn&Loeb, Lehman Brothers, Goldman Sachs i wielu innych. Urząd prezydenta obejmują wciąż nowi politycy, ale autor przedstawia, że tak naprawdę ważniejsi od nich są funkcjonariusze deep state zasiadający na eksponowanych stanowiskach w kolejnych administracjach. Pomiędzy Wall Street a Białym Domem funkcjonuje nieustanna karuzela stanowisk, a poszczególne działania amerykańskiego państwa na świecie mają typowo na celu zabezpieczenie biznesowych i bankowych interesów.
Wall Street, banki i amerykańska polityka zagraniczna prezentuje ogromną ilość nagich faktów, które mówią więcej niżeli jakiekolwiek trudne interpretacje. To, że Wall Street oplata Waszyngton wyjątkowo rozbudowaną siecią powiązań rodzinnych, koleżeńskich i biznesowych jest wiedzą powszechnie znaną, ale nikomu tak jak Rothbardowi nie udało się pokazać tego w przystępnej i zwięzłej formie. Jego opowieść kończy się na rządach cenionego w Polsce Ronalda Reagana, który pod względem zależności od finansowych elit nie różnił się niczym od wszystkich wcześniejszych prezydentów. Szkoda jedynie, iż autorowi nie informacje było żyć dłużej, aby opisać dalszy rozwój wypadków.
* * *
Aby zrozumieć współczesną Amerykę, należy najpierw ujawnić władców bankowości i podżegaczy wojennych, którzy od ponad wieku rozdają wszystkie karty. Jak do tej pory nikomu nie udało się dokonać tego dobrze jak Rothbardowi.
Anthony Gregory
* * *
Teoretycy lewicowi i prawicowi starając się wyjaśnić historyczne dobrześci bezustannie odwołują się do abstrakcyjnych „sił”. Stosując zasadę metodologicznego indywidualizmu – który przypisuje wszystkie ludzkie działania jednostkowym działającym podmiotom – i ekonomiczne zasady szkoły austriackiej, Rothbard przedstawił bezkompromisową wizję amerykańskiej elity, a także współczesnej historii.
Justin Raimondo
* * *
Po lekturze książki czytelnik może sobie z pewnością zadawać pytanie, czy upatrywanie w organizacjach rodzaju Rada Stosunków Międzynarodowych czy także Komisja Trójstronna ekspozytury środowisk mających największy wpływ na amerykańską politykę jest w ogóle słuszne. Czy amerykański deep state działa przeważnie przy pomocy właśnie tych, a nie innych podmiotów? Na te pytania Rothbard nie udziela jednoznacznej odpowiedzi. Demonstruje z reguły dużą liczbę faktów, nazwisk i dat, które dają sporo do myśle...