przełomowa analiza nowego porządku ekonomicznego, narzuconego poprzez cyfrową rewolucję, i jedna z najważniejszych książek XXI wieku o gospodarce i społeczeństwie
Gra toczy się o wysoką stawkę. Dążenia solidnych korporacji do przewidywania i kontrolowania naszych zachowań są prawdziwym wyzwaniem dla ludzkości. Pasożytnicza logika ekonomiczna, w której wytwarzanie towarów i usług jest podporządkowane globalnej architekturze modyfikacji behawioralnych, może zmienić ludzką naturę w XXI wieku jednakowo, jak przemysłowy kapitalizm zniekształcił naturalne środowisko w XIX i XX wieku.
Autorka prezentuje, jak patronująca tym procesom Dolina Krzemowa wpływa na każdy sektor światowej gospodarki; jak prognozy naszych zachowań są kupowane i sprzedawane na rynkach prognoz behawioralnych, a mnogość, wiedza i władza koncentrują się w jednym miejscu na niezrównaną dotąd skalę. Wskazuje, że prawdziwe zagrożenie dla naszego społeczeństwa płynie już nie ze strony totalitarnych państw, ale ze strony globalnych korporacji, powszechnie inwigilujących nasze zachowania i uwodzicielskich obietnicami maksymalnego zysku kosztem demokracji, wolności i – ostatecznie – naszej przyszłości.
Jedna z najlepszych książek roku wg „The Guardian” (wybrana poprzez Elif Shafak), „The New Yorker” (Jia Tolentino), Bloomberga (Ana Botin), „The Wall Street Journal” (Zadie Smith), a także Baracka Obamy.
Książkę Shoshany Zuboff można nazwać przełomową,edukującą, czy niepokojącą. Ale jedno określenie nadaje się najszczególniej– jest to pozycja niezbędna do przeczytania.
John Thornhill, „Financial Times”
Każdy powinien przeczytać tę książkę w ramach własnej cyfrowej samoobrony.
Naomi Klein