Powrót do przeszłości zwanej Polska
Staszek, Stefan i Andrzej chodzą razem do szkoły, wagarują, razem się bawią, odkrywają świat, dojrzewają. Obserwują kolejne ważne wydarzenia rozgrywające się na Wybrzeżu. Pierwsze, co ich dotyka, to wyjazdy osób pochodzenia żydowskiego w 68 roku, a zaraz potem masakra w 1970 roku.
Potem ich drogi się rozchodzą. Staszek Wyszyński (Prymas) zostaje doradcą pierwszego sekretarz partii i robi karierę polityczną. Stefan Pabich i Andrzej Hętny (Kamerun) żyją beztrosko do czasu, kiedy w 1972 roku Hętny zostaje zatrzymany podczas naklejania ulotek namawiających do bojkotu wyborów. W areszcie zostaje zgwałcony i zgadza się na współpracę z milicją, żeby uniknąć powrotu do celi ze swymi prześladowcami. Stefan również dostaje wyrok i zakaz wyjazdu z kraju przez kilka lat. Podczas strajków w sierpniu 1980 roku przyjaciele są już po przeróżnych stronach barykady, a kiedy spotykają się w 2020 roku, okazuje się, iż ich wybory życiowe zaprowadziły ich w trzy najróżniejsze strony.
Niewykorzystane zwycięstwo Solidarności, rządy PiS-u, wojna polsko-polska, szalejącą pandemia, a w tle zwykłe ludzkie lęki i bezradność wobec uciekającego czasu.